NASA’nın gıda yarışmasına Türkiye’den başvuru

NASA astronotlar için başlattığı uzayda uzun süreli beslenme ortamına Türk eli değebilir.

NASA’nın 1 milyon dolar ödüllü başlattığı, ‘Derin Uzay Gıda Yarışması’na Aydın’dan başvuru yapılacak.

İnsanların kıtlıkta ve teknoloji olmadan da beslenmelerini sağlayabilecek projeler üzerinde çalışmalarının bulunduğunu belirten Karya Farma HBX Projeler Koordinatörü Hakan Başlık; NASA’nın uzayda uzun süreli beslenme ortamı için fikirler toplamak amacıyla düzenlediği yarışmaya katılacaklarını duyurdu.

“HBX 2371-immünextraT13” adlı buluşumuz NASA’nın yarışmasına uygun

İnsanlığın var oluşundan bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Menderes Vadisi’nin yetiştirdiği ürünler ve taşıdığı değerlerin kıymete dönüşmesi amacıyla ve insanlığa faydalı işler yapmak için mücadele ettiklerini kaydeden Karya Farma HBX Projeler Koordinatörü Hakan Başlık projeye ilişikin şunları söyledi:

Bu ödülü kazanmanın baş şartı teknolojiyi minimum kaynak ve atıkla hazırlamak en önemli kriter olarak gösterilmektedir. Gıda teknolojisinin sınırlarını zorlamak, geleceğin kaşiflerinin sağlığını korumaya yarayacak inovatif çalışmalar ile ilgili bir yarışmadır. Adnan Menderes Üniversitesi ADÜ Teknokent içerisinde faaliyet gösteren Karya Farma HBX AR-GE olarak geliştirilen HBX2371-immünextraT13 içeriğinde yer alan çok yüksek omega yağ asitleri, vitaminler, mineraller, proteinlerden oluşmasının yanı sıra bozulma riskinin olmayışı bu yarışmaya alternatif ürün olmaya aday olarak gösterilmesine sebep olmaktadır. Uzun araştırmalar neticesinde HBX-2371’den sonra 17 bilimsel patentli çalışmalara imza attık. “HBX 2371-immünextraT13″ adlı buluşumuz tam da bu ödüllü yarışmanın içeriği olan özelliklere sahip. İçeriğindeki besin ögeleri her koşulda kullanma uygun. Hem besleyici hem de hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan gibi çok amaçlı spesifik ve stratejik bir ürün olmaya aday ürünümüzle bu yarışmaya katılacağız.”

ADÜ Teknokent bünyesindeki Karya Farma HBX AR-GE (BAP) firmasının yaklaşık 15 yıldır çalışmalarının olduğu ifade edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.