NATO, Belarus diplomatlarına erişim kısıtlaması getirdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belarus’un NATO diplomatik misyonunda yer alan personellerinin, NATO genel merkezindeki erişimlerinin kısıtlanacağını ifade etti.

CGTN internet sitesinde yer alan olaya ilişkin detaylara yer verildi. Stoltenberg, Salı günü NATO savunma ve dışişleri bakanları görüşmeleri öncesinde düzenlediği basın toplantısında, “Belarus personelinin NATO karargahına erişimini kısıtlamaya karar verdik.” açıklamalarında bulundu.

Bu karar, Atina’dan Vilnius’a giden bir Ryanair yolcu uçağının 23 Mayıs’ta Minsk’e inmek üzere yönlendirilmesinden sonra geldi. İrlandalı havayolu Ryanair, FR4978 uçuşunun Minsk’teki bir havaalanına yönlendirilme sebebi olarak uçak mürettebatının Belarus makamları tarafından olası bir güvenlik tehdidine karşı uyarılması olduğunu açıkladı. Ancak yetkililer bu rota değişikliğine sebep olacak herhangi bir olumsuz durumun ortada olmadığına belirttiler. Bu durum diğer ülke makamlarını rahatsız etmişe benziyor, çünkü Avrupa Birliği liderleri, uçuş yönlendirme olayının ardından Belarus ile olan hava bağlantılarını kesmeyi kabul etti. Ayrıca İngiltere hükümeti, havayollarına Belarus hava sahasından kaçınmalarını söyledi.

Belarus her ne kadar bir NATO üyesi olmasa da Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında 1992’den beri ittifakla bağları bulunmakta ve 1998’den beri NATO’da diplomatik bir misyon sürdürmekte.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.