NATO Katar’da askerî üs kuracak

NATO güvenlik yetkililerinin, Afganistan’dan yabancı unsurların çekilmesinin ardından Afgan özel kuvvetlerinin Katar’da eğitilmesi için Doha yönetimi ile iletişim halinde olduğu bildirildi.

Afganistan’a yönelik stratejik taahhüdün bir parçası olarak verilecek eğitimin yaklaşık 6 hafta sürmesi  bekleniyor. Eğitim için Katar’da bir askerî üssün alınması talep ediliyor.

Euronews’in haberinde yer alan bilgilere göre iki kaynak, anlaşma sağlanması halinde Türkiye, İngiltere ve ABD’nin; Afgan askerlerin eğitimi için Katar’a asker göndermeye hazır olduklarını söyledi. 

NATO askerleri Afganistan’dan 11 Eylül’de tamamen çekilecek

NATO Kararlı Destek Misyonu (Resolute Support Mission), 11 Eylül 2021 itibarıyla Afganistan’dan tümüyle çekilmiş olacak.

Halen Kabil’de görev yapan ve basına konuşma yetkisi bulunmayan üst düzey Batılı bir güvenlik yetkilisi, Afgan kuvvetlerinin seçkin üyeleri için özel bir eğitim alanı oluşturmak üzere Katar’da bir üs tahsis etmek için görüşmeler yaptıklarını açıkladı.

Afganistan’da NATO şemsiyesi altında 2001’den itibaren görev yapmaya başlayan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF), 2014’te operasyonlarını sonlandırarak faaliyetlerini Kararlı Destek Misyonu olarak sürdürmeye başlamıştı. Kararlı Destek Misyonu (Resolute Support Mission), o tarihten bu yana Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi ve donatılmasıyla ilgileniyor.[wpcc-iframe allow=”conversion-measurement” data-google-container-id=”4″ data-load-complete=”true” height=”1″ id=”google_ads_iframe_/6458/euronews_new/news/news/world_3″ marginheight=”0″ marginwidth=”0″ name=”google_ads_iframe_/6458/euronews_new/news/news/world_3″ scrolling=”no” srcdoc=”” title=”3rd party ad content” width=”2″]

Washington merkezli bir başka güvenlik kaynağı, “Bir teklifte bulunduk, ancak NATO’nun topraklarını eğitim alanı olarak kullanması konusunda esneklik gösterip göstermemeye Katarlı yetkililerin karar vermesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Kabil’de görevli bir diplomat “Afgan özel kuvvetlerinin yaklaşık dört ile altı haftalık yoğun bir eğitim için Katar’a götürülmesinin” tartışıldığını ifade etti. Katar hükümeti ise NATO’nun Afgan güçlerini eğitmek için bir üs olarak kullanma önerisiyle ilgili soruları yanıtsız bıraktı, Afgan hükümeti de yorum talebine cevap vermedi.

“Türkiye, ABD ve İngiltere, Katar’a eğitim için asker göndermeye hazır”

Konuya hakim iki kaynağın yaptığı açıklamada; Türkiye, İngiltere ve ABD’nin, anlaşma sağlanması durumunda Afgan askerlerin eğitimi için Katar’a asker göndermeye hazır oldukları bilgisini paylaştı.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid ise örgütün, NATO’nun Afgan güçlerini Katar’da eğitme planından haberdar olmadığını söyledi. “Yurt dışında eğitim alan Afgan askerleri meselesinde… Barış sağlanırsa iyi eğitimlileri belki Afganistan’a hizmet etmek için göreve alınabilir.” diyen Taliban Sözcüsü, “Ancak gelip bize ve millete karşı savaşırlarsa, elbette kendilerine güvenilmeyecektir.” sözleriyle örgütün askerî eğitim konusuna temkinli yaklaştığını kaydetti.

NATO unsurlarının çekilmesi Taliban’a güç kazandırıyor

Afganistan’da halihazırda NATO ülkeleri Avustralya, Yeni Zelanda ve Gürcistan’dan olmak üzere yaklaşık 7 bin yabancı asker bulunuyor. Kalan ABD askeri ise 2 bin 500 civarında.

Yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmeye başlaması ile, Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik saldırıları da hız kazanmış durumda.

Körfez ülkesi Katar’da 2013’ten bu yana Taliban’ın siyasi ofisi bulunuyor. Ülke ABD yetkilileri, NATO yetkilileri ve uluslararası temsilcilerle Taliban örgütü temsilcilerinin görüşmeler yaptığı tek adres olarak öne çıkıyor.

Bu arada Taliban örgütü geçen hafta, Türkiye’nin yabancı unsurların Afganistan’dan çekilmesinin ardından Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlama ve işletmesini devralması konusundaki teklifine olumlu bakmamıştı.

“Hiç kimse ülkemizde askerî varlığını sürdürmeyi ummamalıdır” diyen Taliban, “Bazıları böyle bir hata yaparsa, Afgan halkı ve İslam Emirliği, onları işgalci olarak kabul edecek ve geçmişte işgalcilere yaptıkları gibi tepki gösterecek. Bu onların sorumluluğunda olacak.” açıklamasında bulunmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.