NATO müttefiki beş ülke, yeni nesil helikopter üretecek

NATO, 5 üyesiyle Yeni Nesil Rotorcraft Yeteneği (Next Generation Rotorcraft Capability – NGRX) projesi için niyet mektubu imzaladıklarını açıkladı.

Anlaşmayı imzalayan NATO üyesi beş ülke, 2035 yılından itibaren emekliye ayrılacak çeşitli orta sınıf çok rollü rotorlu filoların yerini alacak yeni proje için birlikte çalışacak.

Yeni Nesil Rotorcraft Yeteneği Projesi’nde Yunanistan’da yer aldı

NATO tarafından 19 Kasım’da yapılan açıklamada, müttefik ülkeler olan Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve Yunanistan’ın NATO bünyesinde devam eden Yeni Nesil Rotorcraft Yeteneği (Next Generation Rotorcraft Capability – NGRX) projesi için niyet mektubu imzaladıklarını duyurdu.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoană yaptığı açıklamada, ‘‘Kaynaklarımıza yatırım yaparak ve kalkınma girişimlerimizi çok uluslu bir çerçeveye yönlendirerek, müttefiklerimizin NATO’nun teknolojik üstünlüğünü korumaya yardımcı olan mevcut en iyi yeteneklerle donatılmasını sağlıyoruz.’’ dedi.

Yeni Nesil Rotorcraft Yeteneği projesi ile NATO Özel Kuvvetleri’nin operasyonel alana taşınması, küçük ve orta büyüklükteki teçhizat ve birliklerinin savaş alanına sevkiyatı; aynı zamanda tıbbi tahliye, arama kurtarma ve denizaltı karşıtı savaşlarda kullanılması hedefleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.