NATO ve ABD beraber tatbikat gerçekleştirdi

ABD ve NATO işbirliğinde Avrupa’da gerçekleşen tatbikatta, B-52 Stratofortress tipi bombardıman uçakları kullandı.

NATO ile dayanışma için havalanan İngiltere’deki üsten havalanan ABD’ye ait B-52 tipi dört uçağın Avrupa’daki 30 ittifak üyesinin hava sahasında uçtuğu ifade edildi. Tatbikat, B-52’ler ile Avrupa ülkelerinin bombardıman uçaklarıyla gerçekleştirildi.

Aynı zamanda iki adet B-52 uçağı ise Kuzey Dakota’dan havalanarak Kanada ve ABD hava sahasını kullandı.

ABD’nin NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Tod Wolters ise tatbikat hakkında şu sözlere yer verdi. “ABD’nin NATO ittifakına yönelik güvenlik taahhütleri hâlâ kuvvetli. Bugünkü bombardıman görev gücü misyonu, İttifak’ın nasıl hazır olduğunu, müşterek çalışmayı nasıl geliştirdiğini ve Atlantik’in dört bir yanından gelen taahhütleri yerine getirme yeteneğimizi nasıl gösterdiğinin bir başka örneğidir.” dedi.

ABD Avrupa Komutanlığı, bu tek günlük görevin 2018’den beri Avrupa’da gerçekleşen düzenli uçuş görevlerinin bir parçası olduğunu ancak her üye ülkenin hava sahasını dahil ederek özellikle ‘NATO dayanışmasını göstermek, hazırlığı geliştirmek ve eğitim fırsatları sağlamak’ anlamına geldiğini belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tatbikattan önce kendi resmi sosyal medya hesabında paylaşımda bulundu. “Bugün ABD, 30 müttefikin hepsinin üzerinden uçan altı B-52 bombardıman uçağıyla NATO’ya olan güçlü bağlılığını gösteriyor. Birlikte çalışarak temel misyonumuzu yerine getiriyoruz. Saldırganlığı engellemek, çatışmayı önlemek ve barışı korumak.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.