NATO; caydırıcılığı ve savunması için yeni bir uzay temelli istihbarat çalışmasına hazırlanıyor. 

NATO müttefiki 16 ülke; NATO'nun uzaydan veri toplama ve kullanma şeklini değiştirecek, istihbarat ve gözetimini önemli ölçüde iyileştirecek ve askeri misyon ve operasyonlarına temel desteği sağlayacak yeni bir girişim başlattı. Girişime NATO üyesi olmayan İsveç ve Finlandiya da dahil edildi.

Defecen Insdustry Europe'un haberine göre “Uzaydan İttifak Kalıcı Gözetleme” (APSS) olarak adlandırılan bu girişim, ticari uzay teknolojisindeki en son gelişmelerden yararlanarak hem ulusal hem de uydular gibi ticari uzay varlıklarından oluşan sanal bir takım yıldızının – 'Aquila' – kurulmasından oluşacak. Bu sebeple, maliyet tasarrufu sağlarken, NATO müttefikleri arasında ve NATO komuta yapısı ile veri toplama, paylaşma ve analizi kolaylaştırmaya yardımcı olacak.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoană, APSS projesiyle ilgili yaptığı açıklamada projenin sivil-asker iş birliğinin harika bir örneği olduğunu ve istihbarat kabiliyetine güç katacağını ifade etti.

Lüksemburg'un 16,5 milyon avroluk ilk desteği, bu dönüştürücü girişimin temelini attı ve katılımcı ülkelerin kendi varlıkları, verileri ve/veya fonları aracılığıyla Aquila'ya katkıda bulunmalarına olanak tanıyacak.

ASLAN İKA tehditleri METE ile durduracak ASLAN İKA tehditleri METE ile durduracak

Uzaydan gelen verileri etkin bir şekilde entegre etmek ve kullanmanın zaman içinde zorlaştığı düşünüldüğünde APSS projesinin; uzay endüstrisindeki en son teknolojileri kullanarak NATO'nun yenilik gündemini ilerletmeye yardımcı olacağı ve büyüyen uzay endüstrisiyle ilişki kurmak için yeni bir platform olacağı düşünülüyor.