Navantia, Suudi Arabistan’ın 5. Avante 2200 korvetini denize indirdi

Suudi Arabistan Kraliyet Donanması, yeni gemilerle güçleniyor.

Naval Post’un haberine göre İspanyol Navantia Tersanesi tarafından Sarwat Projesi kapsamında Suudi Arabistan Kraliyet Donanması için üretilen 5. korvet ”Unayzah” (Avante 2200) denize indirildi.

Proje kapsamındaki toplam beş gemiden sonuncusu olan Unayzah korvetinin denize indirilme törenine Suudi Kraliyet Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Fahad Bin Abdullah Al-Ghofaily, Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı ve Navantia Başkanı Ricardo Dominguez katılım sağladı.

Törende konuşan Suudi Kraliyet Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Al-Ghofaily, Sarwat projesinin önemine vurgu yaparak, beş korvetin bu kadar kısa ve zorlu bir süreçte yapılmasına övgüde bulundu. Navantia’nın projedeki her kilometre taşını yüksek standartlarla karşıldağını da ekledi.

Navantia Başkanı Ricardo Dominguez ise, ”En yüksek niteliklere sahip korvetlerin, birçok engele rağmen hızlıca teslim edilmesinde emeği geçen bütün işçilere şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Unayzah korvetinin deniz testleri ve inşası Ağustos 2023’e kadar devam edecek ve ardından Şubat 2024’te Suudi Arabistan Kraliyet Donanması’na teslim edilecek. 

Jazan (Avante 2200) korveti 104 metre uzunluğa ve 102 kişilik mürettebat kapasitesine sahiptir. Maksimum 27 knot hıza ulaşabilen korvet, 21 günlük erzak taşıyabilmektedir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.