Netwalker ransomware etkisiz hale getirildi

Hacker gruplarının çok sayıda kişi ve kuruluşu hedef alması, 2020’nin en büyük sorunların biri olarak öne çıktı. Birçok ülke yerel anlamda çalışmalar yaparken uluslararası düzeyde de siber suçlarla mücadele devam ediyor.

ABD ve Bulgaristan ortak çalıştı

Operasyon sonrasında ABD’de 27.6 milyon dolar değerinde kripto parayı, kripto para ile bozan bir Kanada vatandaşı gözaltına alındı. Bulgaristan Ulusal Soruşturma Merkezi ve Organize Suçla Mücadele Genel Müdürlüğü, gizli olan bir ağı ele geçirdi. Bu ağda saldırıya maruz kalan kişilerin fidye ödeme işlemleri için internet sitesi de bulunuyordu. Artık bu internet sitesinde fidye yazılımını çökerken ABD’li ve Bulgaristanlı kurumların isimleri görülüyor.

Netwalker’ın izlenmeye alınmasından bu yana 48 milyon dolarlık fidye varlığı olduğu ve 2020’nin ortalarında güçlendiği kaydedildi. Yazılımla 2019’da ortalama 18 bin 800 dolar fidye istenirken 2020 yılında ortalama 65 bin dolar fidyenin söz konusu olduğu aktarıldı.

Fidye yazılımı için ‘darknet’ forumlarında iş ilanı yayınlandığı belirtildi. Bu iş ilanında istenen kriterlerde ‘Rusça konuşmak’ ve ‘saldırılan hedeflerden şifreleme öncesinde verileri çalmak’ yazdığı aktarıldı.

Netwalker için çalışan kişilerin çalınmış verileri yayınlamakla tehdit ettiği ve çifte gasp ismi verilen büyüyen fidye yazılımının bir parçası olduğu da belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.