Türk savunma sanayiinin özgün ürünleri Afrika ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek Helikopterler milli gemilere yerli teknoloji yardımıyla inecek

Nijerya Polis Gücü'nün resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, ''ASİSGUARD'ın SONGAR silahlı İHA'sı stratejik noktalara dağıtıldı.'' ifadeleri kullanıldı.

ASİSGUARD, SAHA EXPO 2021 Fuarı'nda Afrika ülkelerinden biriyle ihracat sözleşmesi yaptığını duyurmuştu.

SONGAR Silahlı Döner Kanatlı İHA Sistemi

SONGAR Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ilk milli, makineli tüfek ile atış stabilizasyonuna sahip drone sistemi olarak biliniyor. Uluslararası seviyede patentli olarak koruma altında olan stabilizasyon sistemine monte edilmiş makineli tüfek ile her uçuşunda tekli ve seri atış modu sunuyor. Operatöre ateş etme onayı gelene kadar, çok katmanlı güvenlikle otonom olarak görevi icra ediyor. Bağlantı kaybında dronun eve dönüşü, uçuş sırasında görev değişikliği, otonom ve manuel kontrol uçuş modları gibi görevler esnasında operatörün yükünü azaltmak için ergonomik ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahip.

Kolayca taşınabilir ve konuşlandırılabilir SONGAR Silahlı Drone Sistemi tim seviyesi yakın hava desteği sağlayan bir silah sistemi olarak kuvvet çarpanı oluşturuyor.

SONGAR, hedef bölgenin tespitinden tehdidi etkisiz hale getirmeye ve operasyon sonrası hasar belirlenmesinden gerçek zamanlı görüntü aktarımına kadar kritik birçok görevi yerine getirebiliyor.

SONGAR Silahlı Drone Sistemi, Yer Kontrol İstasyonu (YKİ)’na görüntü ve telemetri verilerini gerçek zamanlı olarak aktarma kabiliyetine sahip. Uçuş boyunca YKİ’de kayan harita üzerinde SONGAR konumu izlenebilmekte, uçuşa ait telemetri verileri, görüntüleri ve harita üzerinde uçuş gösterimi kaydedilebilmekte ve uçuş sonrası seçilen kayıtlar izlenebiliyor.

Her bir SONGAR Silahlı Drone Sistemi aşağıdaki sistemlerden oluşuyor:

● Bir adet SONGAR Silahlı Drone

● Bir adet Yer Kontrol İstasyonu (YKİ)

● Bir set Yer Destek Teçhizatı