Norveç, kapsamlı tank tedarikine hazırlanıyor

Norveç, yaşlanan Leopard 2A4NL filosunu yenilemek için kolları sıvadı.

Forsvarets Forum tarafından yapılan haberde Norveç Silahlı Kuvvetleri’nin, 40 yaşında olan ve hizmet ömrünün sonuna yaklaşılan, mevcut Leopard 2A4NL modelinden oluşan tank filosunun değiştirilmesi için büyük bir tank satın alma sürecine hazırlandığı ifade edildi.

Yakın zamanda satın alma sürecinin başlaması beklenirken, Norveç ordusunun tank filosunun yenilenmesi için 2 aday öne çıkıyor. 1’inci aday Alman Krauss-Maffei Wegmann (KMW) firmasının Leopard 2A7 tankı olarak gösterilirken, 2’inci aday Güney Kore’nin Hyundai Rotem firması tarafından geliştirilen K2 Black Panther tankı olarak işaret ediliyor.

Leopard 2A7 tankı, Norveç’in bugün envanterinde bulunan ve büyük ölçüde 1970’lere dayanan tankların yükseltilmiş versiyonu olarak biliniyor. K2 Black Panther tankı ise 2000’lerin başında geliştirilirken, tank modern çözümlere dayanıyor ve oldukça hafif olarak biliniyor.

Norveç hükümeti, tank tedariki için 19,3 milyar NOK (2,2 milyar dolar) olarak belirlenirken, iki aday arasında yapılacak olası anlaşma sonrası yeni tankların, en erken 2025 yılında teslim edilmesi bekleniyor. Olası tank anlaşması ayrıca entegre lojistik destek, eğitim, destek sistemlerini de içerecek.

Norveç Silahlı Kuvvetleri’nin mevcut Leopard 2A4NL filosu 2001 yılında Hollanda’dan satın alındı. Norveç başlangıçta 38 tanesini modern standartlara yükseltmeyi planladı, ancak bu seçenek askeri bir incelemede yetersiz görüldü ve bunun yerine yeni tankların satın alınması önerildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.