Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı

Norveç, hava savunmasını güçlendirmek için yeni adımlar atıyor!

Kongsberg Defence & Aerospace 15 Kasım günü yaptığı açıklamada, Norveç Hükümeti’nin Kongsberg şirketinden yeni nesil NASAMS fırlatıcıları ve komuta kontrol üniteleri satın almak istediğini duyurdu. Norveç Hükümeti bu kapsamda ilk etapta 8 adet yeni nesil Mk II fırlatıcısı ve 4 komuta kontrol ünitesi satın almak için 212 milyon dolarlık kaynak ayıracak. Norveçli yetkililerin NASAMS sistemlerinde kullanılacak yeni nesil AIM-9X Block II, AIM-120 ve AMRAAM-ER füzeleri almak istedikleri de belirtildi. Ayrıca yetkililerin envanterde bulunan sistemleri de yeni nesil füzelerle güncellemek istedikleri belirtiliyor. Norveç’in Mk II fırlatıcıları, komuta kontrol üniteleri, yeni nesil füzeler ve hava savunma altyapısının güçlendirilmesi çalışmaları için toplamda 12,5 milyar Norveç Kronu (yaklaşık 1,1 milyar dolar) kaynak ayıracağı belirtiliyor.

AMRAAM-ER

Yani nesil Mk II fırlatıcıları ve güncellenen komuta kontrol üniteleri aynı anda 3 farklı füze türünü de kullanabilme, AMRAAM-ER füzesini ateşleyebilme imkânı sağlıyor. AIM-120 C-7 füzesinin güdüm ve harp başlığı ile ESSM füzesinin motor bölümünü kullanan AMRAAM-ER füzesi NASAMS sistemine daha uzun menzilde yüksek öldürücülükle angajman kabiliyeti sunuyor. Füzenin motor bölümünün üretimi de  Norveçli NAMMO tarafından gerçekleştiriliyor.

Mk II ve komuta kontrol ünitelerinin ilk gösterimi geçtiğimiz sene Andøya’da bulunan test sahasında gerçekleştirilmiş ve çeşitli senaryolara yönelik farklı füze kombinasyonları kullanılarak yüksek başarı elde edildiği belirtilmişti. Mk II fırlatıcısının geliştirilmesi ve atış kontrol ünitelerinin güncellenmesi, NASAMS sistemi ile, seyir füzeleri de dahil olmak üzere birçok hava tehdidine karşı çok katmanlı bir hava savunması sunma hedefi doğrultusunda gerçekleştirildi.

NASAMS Mk II-2

Hava savunmasını güçlendirmek için atılan adımlara rağmen Norveç’in elinde taktik balistik füzelere ve hava soluyan hedeflere karşı uzun menzilli hava savunması sağlayan bir sistem bulunmuyor. Norveç Savunma Komisyonu, Norveç’in uzun menzilli hava savunma ihtiyacının belirlenmesi için çalışmalar yürütmüş ve bu ihtiyacın karşılanmasının tahmini maliyetinin 80 milyar Norveç Kronu (yaklaşık 7,3 milyar dolar) bulabileceğini belirtmişti. Öne çıkan seçenekler arasında MIM-104 Patriot ve SAMP/T yer alıyor, ayrıca THAAD ve David's Sling sisteminin de seçenekler arasında değerlendirilebileceği bildiriliyor.

Savunma Bakanı Björn Arild Gramm yaptığı bir açıklamada Norveç hava savunmasının güçlendirilmesi hususuna "Hava savunmasının geleceğine doğru önemli bir adım atıyoruz. Avrupa güvenliğinde kritik bir kavşaktayız ve Norveç'in hızla modern hava savunmasını uygulaması gerekiyor." sözleriyle dikkat çekmişti.