Rusya-Ukrayna gerginliği tüm hızıyla devam ederken Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, stratejik caydırıcılık özelliği taşıyan tatbikatı başlattı.

Ukrayna’yı, NATO ülkeleri ve Avrupa ülkeleriyle askeri iş birlikleri ve tatbikatlar yapmakla suçlayan Rusya, Ukrayna sınırında yaptığı tatbikatlarla Batılı ülkelere gözdağı veriyor.

Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile nükleer üçleme güçlerinin yer aldığı tatbikatta balistik füzelerin fırlatılmasını Kremlin Sarayı'ndaki durum merkezinden takip etti.

Rusya Savunma Bakanlığına göre, önceden planlanan tatbikata Rusya Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, Güney Askeri Bölgesi, Stratejik Füze Kuvvetleri, Kuzey ve Karadeniz filoları katılıyor.

Balistik füzelerin yoğunluklu olarak kullanıldığı tatbikat, stratejik caydırıcılık özelliği taşıyor.

Mısır’dan savaş gemisi bakımı için 260 milyon euroluk anlaşma Mısır’dan savaş gemisi bakımı için 260 milyon euroluk anlaşma

Nükleer üçlemeler, stratejik bombardıman uçakları, zemine kurulu füzeler ve balistik füze denizaltılarından oluşuyor. Bu üçlemeler ordulara havadan, karadan ve denizden nükleer füze fırlatma imkanı veriyor.

Tatbikatta Kinjal ve Tsirkon füzeleri kullanılıyor

Kremlin Sarayından yapılan açıklamada, tatbikat esnasında Rusya Hava ve Uzay Kuvvetlerinin, hipersonik aerobalistik "Kinjal" füzelerini başarıyla fırlattığı bildirildi.

Kuzey ve Karadeniz donanmasına ait gemi ve denizaltılardan deniz ve kara hedeflerine "Kalibr" seyir füzeleri ve "Tsirkon" hipersonik füzeleri attığı kaydedilen açıklamada, Astrahan bölgesindeki Kapustin Yar poligonunda "İskender" sisteminden seyir füzelerinin fırlatıldığı aktarıldı.

Plesetsk Devlet Test Uzay Üssü alanından Kamçatka Yarımadası'ndaki Kura poligonuna "Yars" kıtalararası balistik füzenin atıldığı belirtilen açıklamada,

"Tu-95MS uzun menzilli stratejik bombardıman uçaklarından ateşlenen havadan fırlatılan seyir füzeleri Pemboy ve Kura poligonlarındaki hedefleri vurdu. Barents Denizi'nden Kuzey Filosu'nа stratejik nükleer denizaltı Kareliya'dan 'Sineva' balistik füzelerini Kura poligonuna fırlattı." ifadelerine yer verildi.

Kinjal füzeleri Suriye’de test edildi

Rus pilotlar, Suriye'de ilk kez geçtiğimiz günlerde  Kinjal hipersonik füzelerini test etti.

Kinjal füzeleri ile donatılan yeni bir MiG-31K alayı, tatbikat yapmak için ilk kez Akdeniz üzerinde uçtu.

Ayrıca bir adet Il-38 orta menzilli denizaltısavar uçağı ile Su-35 ve Su-30SM avcı uçaklarından oluşan bir grup da uçuş gerçekleştirdi.

Uçaklar, İl-78 tankeri ile havada yakıt ikmali gerçekleştirdi. Rus Hava Kuvvetleri, 15 Şubat günü Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'ne Kinjal hipersonik füzesi entegreli MiG-31K önleme uçakları sevk etmişti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus Silahlı Kuvvetleri'nin Doğu Akdeniz'de düzenleyeceği tatbikat için ilk kez Hmeymim Hava Üssü'ne inen Kinjal hipersonik füzesi entegreli MiG-31K önleme uçaklarını (NATO Kodu: Foxhound) yerinde incelemişti.