Ön prototip ZMA aracının sürüş ve atış testleri başarıyla tamamlandı

Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesi’nin çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesi kapsamında, ASELSAN ve FNSS Savunma iş birliğiyle üretimi tamamlanan ön prototip ZMA aracının sürüş ve atış testleri başarıyla tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir konu ilgili resmî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kara Kuvvetleri Komutanlığı için başlattığımız Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projemiz kapsamında, ASELSAN ve FNSS Savunma iş birliğinde üretimi tamamlanan ön prototip ZMA üzerinde araç sürüş ve atış testleri başarılı şekilde gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında ilk etapta 133 adet ZMA aracı, yerli ve özgün çözümlerle modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak, beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılacak ve kullanım ömrü uzatılmış olacak.

FNSS ve ASELSAN arasında 31 Aralık 2019 tarihinde imzalanan ZMA Platform Modernizasyonu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi kapsamında, ZMA Platformları modernize edilecek olup platforma yönelik yapılacak olan tüm yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yanı sıra prototip üretim, kalifikasyon faaliyetleri, kule dahil tüm görev donanımlarının entegrasyonu ile seri üretim ve platforma yönelik lojistik destek faaliyetleri FNSS tarafından gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında 25 mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi ana yüklenici  ASELSAN tarafından sağlanacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.