OpenVPX uyumlu elektronik kartlar askeri platformlarda

Askeri standartlara uygun olarak tasarlanan OpenVPX uyumlu elektronik kartlar, platformlara entegre edildi.

Ağ anahtarlama kartı, ara yüz kartı, bilgisayar kartı, IFM-0120 işlemci ve FPGA modülü, işaret işleme kartı, motor kontrol ve sürücü kartı başta olmak üzere askeri standartlara uygun geliştirilen kartlar; askeri platformlarda kullanılmaya başlandı.

OpenVPX uyumlu elektronik kartların platformlara entegre edilmesi, TÜBİTAK SAGE resmi sosyal medya hesaplarından duyuruldu.

TÜBİTAK SAGE resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “TÜBİTAK SAGE tarafından askeri standartlarda kritik sistem projelerinin ihtiyaçlarına yönelik OpenVPX uyumlu elektronik kartlar tasarlanmış ve platformlara entegre edilmiştir. Özgün geliştirilen bileşenler şimdi sanayimizin ve akademinin teminine açılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan her askeri parçanın yerlileştirmesine yönelik olarak atılan bu adım kamuoyunun ilgisi ile karşılandı.

Ağ anahtarlama kartı

Ağ anahtarlama kartı, 25 port askeri kullanıma uygun OpenVPX (ANSI/ VITA 65) 3U formatında temel VLAN ve QoS özellikeriyle L2 katman Ethernet anahtarlama kartı olarak biliniyor. Çeşitli endüstriyel ve askeri uygulamalar için tasarlandı.

Ara yüz kartı

Arayüz kartı çok amaçlı, askeri kullanıma uygun OpenVPX (ANSI/VITA 65 ) 3U formatında, FPGA ve işlemci (SoC) tabanlı tek kart bilgisayar olarak tanımlanıyor. Çeşitli arayüz ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlandı.

Bilgisayar kartı

Bilgisayar kartı, askeri kullanıma uygun OpenVPX (ANSI/VITA 65) 3U formatında, FPGA ve işlemci tabanlı tek kart bilgisayar olarak biliniyor. Sahip olduğu QorIQ P4080 işlemci; kontrol düzlemi, veri düzlemi ve uygulama katmanı işleme görevlerini eş zamanlı olarak işlemesini sağlıyor.

IFM-0120 işlemci ve FPGA modülü

İşlemci ve FPGA Modülü (IFM-0120), XILINX ZYNQ7020 temelli bir işlemci ve FPGA modülü donanımı olarak biliniyor. Modül 1GB DDR3 RAM, 10/100/1000 Mbps Ethernet, 256 Mbit QSPI Flash konfigürasyon belleği, 32GB ve eMMC flash belleğine sahip. Donanım üzerindeki bileşenlerin çalışması için gerekli olan bütün gerilimler harici tek bir giriş gücünden dahili olarak kart üzerinde üretiliyor.

İşaret işleme kartı

İşaret işleme kartı OpenVPX (ANSI/VITA 65) 3U formatında, OpenVPX standardı ile uyumlu yonga üzerinde sistem (SoC) tabanlı tek kart bilgisayar olarak biliniyor. Sinyal işleme ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlandı.

Motor kontrol ve sürücü kartı

Motor Kontrol ve Sürücü Kartı (MKSK) OpenVPX 3U formatında, yonga üzerinde sistem (ing. SoC) tabanlı bir karttır. MKSK iki adet motorun kontrolünü yapabiliyor. Pozisyon verisinin, çözücü (ing. resolver) vasıtasıyla analog olarak okunabilmesi opsiyonuna ek olarak kart üzerinde bulunan çeşitli haberleşme arayüzleri kullanılarak dijital pozisyon verisi de elde edilebilecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.