OPV ARA Piedrabuena suya indi

OPV ARA Piedrabunena, Fransız Donanma Grubu tarafından inşa edilen ve Fransız Donanması’nın envanterinde bulunan ARA Bouchard ex-Adroit’lerle benzer özellikleri barındırıyor.

Aralık 2019’da L’Adroit adlı OPV’ye Arjantin bayrağı çekildi ve adı A.R.A. BOUCHARD olarak güncellendi. Arjantin tarafından sipariş edilen dört OPV’den ilki Naval Group tarafından kendi öz kaynakları ile tasarlandı ve geliştirildi.

Adroit, eski adıyla DCNS olarak bilinen Fransız Naval Group şirketi tarafından 2006 yılından bu yana geliştirilen tek gövdeli fırkateyn, korvet ve sahil devriye botları ailesinin denizaltı karşıtı harp da icra edebilen Gowind sınıfı üyesi ve devriye botu olarak kullanılıyor.

Naval Group donanmasını L’Adroit dahil olmak üzere dört Açık Deniz Devriye Gemisi OPV 87 ile donatmak isteyen Arjantin ile bir sözleşme imzaladı. Gemi Fransız Donanması (Marine Nationale) tarafından 2011’den 2018’e kadar kullanıldı ve yeni nesil Açık Deniz Devriye Gemileri sınıfının operasyon alanlarındaki operasyonel değeri gösterilmiş oldu.

Açık Deniz Devriye Gemileri 20 deniz mili hıza ulaşabiliyor. Platformlarında bir helikopteri barındırabiliyor ve açık denizlerde üç haftadan fazla kalabiliyor. L’Adroit toplam 87 m uzunluğa, 13 m genişliğe ve 3,3 m tasarım draftına sahip. Geminin tam yük kapasitesi ise 1.450 ton. Gemi 40 mürettebat ve 30 yolcu taşıyabiliyor.

Bu gemiler Naval Group’un şimdiye kadar bilgi ve komuta sistemleri konusunda edindiği uzmanlık sayesinde deniz sahasının geniş bir şekilde izlenmesi ve şüpheli davranışların otomatik olarak tespit edilmesi konularında oldukça ileri seviyede. BOUCHARD Naval Group tarafından özel olarak geliştirilen Polaris sistemi ile donatılmış durumda. Fransız donanması, denizde denedi ve oldukça başarılı sonuçlar elde etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.