Orca Cloud Security’den Palo Alto’ya açık mektup

Orca Security Cloud tarafından hazırlanan ve kendisinin bulunduğu karştırma tablosu gündem oldu. Çünkü tabloda alanında önde gelen firmalarla Orca’nın karşılaştırılaması yapılıyor. Ancak Palo Alto Newtork tablodan adının kaldırılmasını talep etti. İddialara göre de tehditler söylendi. Bunun ardından Orca Cloud Security kurucu CEO’su Avi Shua açık bir mektup yayınladı. Mektupta siber güvenlik topluluğunun tehdide değil, şeffaflığa ihtiyacı var denildi.

CEO tarafından yayınlanan mektubu aşağıda okuyabilirsiniz.

“Alıcı: Palo Alto Networks

CC: Siber güvenlik topluluğu

Konu: Siber güvenlik topluluğu yasal tehditler değil şeffaflık talep ediyor

Birkaç hafta önce Orca Cloud Security Platform ve Palo Alto Networks Prisma’yı da içeren başka bulut güvenlik programını kıyaslayan bir yazı Orca Security tarafından yayınlanmıştı. Ardından Palo Alto Networks bir ihtarname göndererek yazının hemen kaldırılmasını istedi.

Ardından siber güvenlik topluluğu Palo Alto Networks’e siber güvenlik topluluğunun yasal tehditler değil şeffaflık istediğine dair bir yazı yazdı.

Siber güvenlik topluluğu pek çok ürün hakkında öneriler sunmakta. Hakkında öneriler sunulan ürünlerin hepsinin kendi avantajları, dezavantajları, yetenekleri ve limitleri bulunmakta. Bu yüzden uygulamaları yapacak kişileri kendi koşullarına uygun programları seçebilmeleri için en iyi yöntemin pazarlama materyallerine dayanmaktansa gerçekçi bilgileri görebilmesi olduğu yazıda belirtiliyor. Topluluk bu gerekçenin karşılaştırmalar sundukları serilerine başlama nedeni olduğunu belirtti. Serisinde Orca Security de dahil olmak üzere farklı programların aynı ortamda çalıştığında verdikleri sonuçları karşılaştırılıyor. Serideki Palo Alto Networks’ün yer aldığı bölümde Palo Alto Networks’ün daha iyi olduğu konuların da gizlenmediği belirtildi.

Ancak Palo Alto Networks şu anda videoların paylaşılmaması için yasal tehditlerde bulunuyor. Palo Alto Networks’ün Orca Cloud Security’e yolladığı mektupta ürünlerinin performans değerlendirmelerine dair herhangi bir bilginin yanlışlığına işaret edilmezken sadece ürünleri hakkında karşılaştırma ve inceleme yapılmasını yasaklayan anlaşma maddelerinden bahsediliyordu.

Kendi ürünleri hakkında kullanıcılarının hiçbir değerlendirme ya da performans karşılaştırması yapamayacağının dünyanın en büyük siber güvenlik sağlayıcısı tarafından düşünülmesinin yakışıksız olduğu yazıda belirtiliyor. Palo Alto Networks’ün ürünleri hakkında değerlendirme, performans ya da karşılaştırma testi sonuçlarının herhangi bir yolla kamuya açık hale getirilmesi siber güvenlik sağlayıcısının sözleşmesini ihlal etmek anlamına geliyor. Aynı kurallar G2 Crowd, Capterra ve Gartner Peer Insights gibi çeşitli sitelerde yer alan değerlendirmeler için de geçerli.

McAfee’nin ürünleri hakkında değerlendirme ve karşılaştırma yapılmasını engelleyen sözleşme koşullarına karşı New York Başsavcılığı açtığı davaya kazanmıştı. Siber güvenlik topluluğu tarafından yazılan yazıda McAfee’nin benzeri bir durumda kaybettiği dava Palo Alto Networks’e hatırlatılıyor. Aynı zamanda ABD meclisinin şirketlerin sözleşmelerine tüketicilerin değerlendirmelerde bulunmasını engelleyen maddelerin eklemesini yasakladığı bilgisi de yazıda yer alıyor.

Yazının sonunda topluluk, Palo Alto Networks’e hiç kimseye fayda sağlamayacak bir şekilde insanları susturmaya para harcamasının yerine ürünlerini daha iyi hale getirmesini ve pazarlama yöntemlerini de bunu göstermek için kullanmasını öneriyor.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.