Organize siber saldırıcıları 6.5 milyon dolar kazandı

Söz konusu araştırmanın hazırlanması için hacker ve hacker gruplarının kripto para cüzdanları izlendi. Singapur merkezli Group-IB tarafından yapılan araştırmada ABD, Avrupa ve eski Sovyetler Birliği ülkelerindeki zararı gözler önüne serdi. Bu grupların elde ettiği kazancın en az 6.5 milyon dolar seviyesinde olduğu aktarıldı.

Saldırıların bir kısmının Telegram üzerinden yapıldığı kaydedildi. Özel olarak oluşturulan Telegram botlarıyla hedef alınan kişi ve gruplara mesaj gönderimi yapıldığı belirlendi. Bu mesajlarda kullanıcıların verilerinin çalındığı ve oltalama yapılarak banka ya da kart bilgilerinin alındığı belirtildi.

Fidye yazılımı saldırılarının da elde edilen kazançta büyük paya sahip olduğu belirlendi. Şifrelenen verilerini kurtarmak için yüksek fiye ödemesi yapan mağdurlar, hackerların Bitcoin ya da diğer kripto para birimi hesaplarına işlem yapıyor.

Bu tür saldırılardan korunmak için internet ve mobil cihazlarda kullanılan uygulamaların güvenliği, ziyaret edilen internet sitesinin doğrulu ve banka bilgilerinin her alana girilmemesi öne çıkıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.