Afganistan- Pakistan sınırı, gerginliği artıracak saldırılara sahne oluyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, iki ülke sınırında yaşanan saldırıda 7 Pakistan askeri hayatını kaybetti. Çatışma, ABD İnsansız Hava Araçları tarafından düzenlenen hava saldırıları ile Pakistanlı ve yabancı savaşçıların hedef alındığı Güney Veziristan bölgesinde istihbarat bilgilerine dayalı olarak gerçekleştirilen bir operasyon sırasında yaşandı.

Yaşanan saldırı ile ilgili olarak Pakistan ordusundan bir açıklama geldi. Ordudan yapılan açıklamada, "Karşılıklı yoğun ateş açılması sonucu 5 terörist ve 7 asker hayatını kaybetti." ifadelerine yer verildi.

Pakistan ordusu, bölgede güvenlik çemberi oluşturulduğunu ve etraftaki teröristleri ortadan kaldırmak için tarama operasyonunun devam ettiğini açıklarken Pakistan Talibanı Hareketi de saldırıyı üstlendiğini ifade eden bir açıklama yaptı. 

Yapılan açıklamalarda yaşanan çatışmada 4 askerin yaralandığı bildirildi. Pakistan Başbakanı Imran Han'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Muid Yusuf, başkent İslamabad'da düzenlediği basın toplantısında saldırıyı teyit etti, ancak olaya ilişkin detaylı bir açıklama yapmadı.

Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü

Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmeye başlamasıyla hapishanelerdeki örgüt üyelerini serbest bıraktığı biliniyor. Pakistan Taliban Hareketi’nden yüzlerce militan ve El Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri ile yakın bağlarıyla tanınan hareketin eski yardımcısı Mevlevi Fakir Muhammed de bu kişiler arasında bulunuyor.

Muid Yusuf açıklamasında, Taliban hükümetinin Pakistan'a saldırı başlatmak için Afgan topraklarını kullanmama sözü verdiğini belirtti. Pakistan Taliban Hareketi’nin, örgütlenme şeklinin Afganistan'daki Taliban'dan farklı olduğu biliniyor. Pakistan ordusu son 15 yılda Kuzey ve Güney Veziristan'daki Pakistan Talibanı’na ait bölgelere ve diğer isyancı hareketlere karşı geniş çaplı operasyonlar başlattı. Pakistan'daki güvenlik durumu son yıllarda büyük ölçüde iyileşse de isyancı hareketler Afganistan sınırında varlığını devam ettiriyor.