Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

Pakistan Hava Kuvvetleri, gücünü JF-17 Thunder Blok III uçaklarıyla artırıyor!

Pakistan Hava Kuvvetleri, Pakistan Aeronautical Complex (PAC) ve Chengdu Aircraft Corporation (CAC) tarafından geliştirilen en yeni versiyon JF-17 Thunder Blok III uçaklarını hizmete alarak konuşlandırmaya başladığını açıkladı.

Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada JF-17 Thunder Blok III uçaklarının kasım ayı ortasından itibaren hizmete alınarak kullanılmaya başlandığı duyuruldu.

JF-17 3

Yeni JF-17 Thunder Blok III modelin daha önceki Blok I ve Blok II’ye göre daha üstün manevra kabiliyeti, artırılmış menziliyle daha geniş muharebe yarıçapı ve geliştirilmiş muharebe yeteneklerine sahip olduğu belirtiliyor.

Yapılan iyileştirmeler arasında Blok I ve Blok II’ye kıyasla düşürülmüş radar kesit alanı (RCS), yeni gelişmiş aviyonik süit ve AESA radar entegrasyonu da yer alıyor.

Artırılmış kompozit kullanımı ve radar kesit alanı azaltıcı yeni teknolojilerin uçağa uygulanması sayesinde Blok III modelinin radar kesitinin daha önceki modellere kıyasla ciddi derecede azaltıldığı ifade ediliyor.

JF-17 1

Uçağın aviyonik ve elektronik harp süitinin de eski modellere göre tamamen yenilendiği, kokpitin dijital ekranlarla modernize edildiği ve radarın da AESA radar ile değiştirildiği belirtiliyorken radarın Çinli Nanjing Elektronik Teknolojisi Araştırma Enstitüsü (NRIET) üretimi KLJ-7A X-band AESA radarı olduğu düşünülüyor.

JF-17 Thunder Blok II uçağı halihazırda yine Nanjing Elektronik Teknolojisi Araştırma Enstitüsü üretimi olan KLJ-7 V2 radarını kullanıyor.

Nanjing Elektronik Teknolojisi Araştırma Enstitüsü tarafından paylaşılan bilgilere göre KLJ-7A X-band AESA radarının 170km menzili bulunuyor.

JF-17 2

ABD savunma Bakanlığı daha önce KLJ-7A radarının daha eski bir versiyonu olan ve halihazırda JF-17 Thunder Blok II’lerde de kullanılan KLJ-7 V2 radarının 3m2 radar kesitine sahip bir hedefi 150 km menzilden tespit edebildiğini belirtmişti.

JF-17 Thunder Blok III Teknik Özellikleri:

Uzunluk: 14,32m (47ft 0inç)

Kanat açıklığı: 9,44m (31ft 0inç)

Yükseklik: 4,57m (15ft 0inç)

Boş ağırlık: 7.965kg (17.560lb)

Maksimum kalkış ağırlığı: 13.500kg (29.762lb)

Motor: Guizhou WS-13 turbofan

Maksimum hız: 1.910km/saat (10000 metre irtifada)

Muharebe yarıçapı: Dahili yakıtla 900km

Maksimum menzil: Dahili yakıtla 1800km

Servis tavanı: 16.920m (55.510ft)

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.