Pakistan MİLGEM’lerinin ikincisinin omurga döşeme töreni gerçekleştirildi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2QnNlWVxVLxtXuBmWujefm” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Bir kısmı İstanbul’da devam eden Pakistan MİLGEM’lerinin inşası hız kesmeden devam ediyor.

Pakistan Donanması için inşa edilen MİLGEM sınıfı korvetlerin ikincisinin omurga döşeme töreni bugün Türk ve Pakistanlı yetkililerin katılımıyla İstanbul Tersanesi’nde gerçekleştirildi.

Törende ASFAT üst yönetimi, İstanbul Tersanesi yetkilileri, İstanbul Tersanesi’nde Pakistan Donanması için görevli Tuğamiral Ehsan Ahmed Khan ve Pakistan Büyükelçiliği Deniz Ateşesi Mazhar Bashir hazır bulundu.

Törende konuşan Tuğamiral Ehsan Ahmed Khan, bugünkü etkinliğin iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluk değerlerini daha da pekiştirmek icin belirleyici olduğunu ifade etti.

PN MİLGEM Projesi

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında yerli mühendislerin eseri olarak üretilen ve Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti, Pakistan’la Türkiye arasındaki 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin de envanterine girecek. Bu anlaşma, Türk savunma sanayiinin bugüne kadar tek seferde en yüksek rakamlı olarak imzaladığı bir sözleşme olarak ön plana çıkıyor.

Üretim süreci; ilk gemi Türkiye’de 54’üncü ay, ikinci gemi Pakistan’da 60’ncı ay, üçüncü gemi Türkiye’de 66’ncı ay, son gemi ise Pakistan’da 72’nci ay tamamlanacaktır. Son korvet 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecek.

MİLGEM korvetler; su üstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yapmak üzere tasarlandı. Geminin tam boyu 99 buçuk metre ve azami genişliği 14.4 metre. 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3.9 metre draftıyla iki dizel makine ve bir gaz türbini ile saatte 29 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahip. Gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilecek, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.