Pakistan’dan J-10C avcı uçağı siparişi

Kardeş ülke Pakistan, Hindistan’ın Rafale avcı uçaklarına karşı yeni savaş uçağı tercihini Çin’den yana kullandı.

Pakistan, yerel basında çıkan J-10C Vigorous Dragon (Güçlü Ejderha) avcı uçağı alımı ile ilgili çıkan haberlere son noktayı koydu. Pakistan İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, Ravalpindi’de gazetecilere verdiği demeçte Pakistan’ın Çin’e 25 adet J-10C avcı uçağı siparişi verdiğini doğruladı.

Pakistan İçişleri Bakanı Ahmed yaptığı açıklamada, 25 adet J-10C uçağından oluşan bir filonun, gelecek yıl 23 Mart’taki Pakistan Ulusal Günü kutlamalarına katılacağını ifade ederken, J-10C alımının, Hindistan’ın Rafale savaş uçaklarına bir cevap olduğunu da sözlerine ekledi.

Pakistan Hava Kuvvetleri, halihazırda JF-17 ve 40’dan fazla F-16 savaş uçağına sahip. Ancak, Hindistan’ın Fransa’dan 36 adet Rafale savaş uçağı satın almasının ardından kardeş ülke, savunmasını güçlendirmek için yeni, çok amaçlı bir savaş uçağı alımını değerlendiriyordu.

Yaklaşık 5 yıl önce Hindistan, hava harp yeteneklerini artırmak Fransa ile 36 adet Rafale savaş uçağı için anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Hindistan, ilk Rafale avcı uçaklarını geçen aylarda teslim almıştı.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.