Pakistan’ın en büyük nükleer santrali faaliyete geçti

Pakistan, gerek fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak gerekse de ülkede sık sık yaşanan elektrik kesintilerini önlemek adına nükleer enerji santrallerine verdiği önemi sürdürüyor.

Pakistan merkezli Dawn medya kuruluşu tarafından yapılan habere göre, Pakistan’ın en büyük nükleer santrali K-2, 21 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen törenle ülkenin güney kısmında yer alan liman şehri Karaçi’de faaliyete geçti. Çin Ulusal Nükleer Şirketi (China National Nuclear Corporation, CNNC)  tarafından inşa edilen santral, Pakistan’ın altıncı nükleer enerji tesisi olma özelliğini taşıyor. Aktarılan bilgilere göre tesis yıllık 1100 Megawatt temiz enerji üretecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan İmran Khan, “Bu santral bizim için çok önemli çünkü Pakistan, iklim değişikliğinden en çok etkilenecek 10 ülkeden birisidir.” dedi. Bu kapsamda ülke bir süredir kömüre olan bağımlılığını yeni nükleer santraller ile ikame etmek istiyor. İnşa edilecek yeni tesisler için desteğine başvurulan yegane ülke ise Çin. Özellikle iki ülke arasındaki dev proje Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) ile Çin tarafının Pakistan’daki enerji yatırımları artmış durumda.

Bu doğrultuda henüz inşa sürecinde olan ülkenin yedinci nükleer santralinin de 2022 yılında açılması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.