Pakistan’ın Türkiye’den ihraç ettiği MİLGEM Korveti törenle kızağa konuldu

ASFAD’ın ana yükleniciliğinde, savunma sanayiinde tek seferde yapılan en büyük ihracat projesi olan MİLGEM Korvet Gemi Projesi kapsamında 3 no’lu gemi kızağa konma töreni, küresel pandemiye rağmen takvimine uygun olarak Pakistan Karaçi’de gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pakistan Savunma Bakanı Zubaida Jalal Khan, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Muhammad Amjad Khan Niazi, ASFAD Genel Müdürü Esad Akgün, Karaçi Tersanesi Komutanı Tüm.A. Ather Saleem ve çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

PN MİLGEM Projesi

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti, Pakistan’la Türkiye arasındaki 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile Pakistan Deniz Kuvvetlerinin de envanterine girecek. Bu anlaşma, Türk savunma sanayisinin bugüne kadar tek seferde en yüksek rakamlı olarak imzaladığı bir sözleşme olarak ön plana çıkıyor.

Üretim süreci; ilk gemi Türkiye’de 54’nci ay, ikinci gemi Pakistan’da 60’ncı ay, üçüncü gemi Türkiye’de 66’ncı ay, son gemi ise Pakistan’da 72’nci ay tamamlanacaktır. Son korvet 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecek.

MİLGEM korvetler, suüstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yapmak üzere tasarlandı. Geminin tam boyu 99 buçuk metre ve azami genişliği 14.4 metre. 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3.9 metre draftıyla iki dizel makine ve bir gaz türbini ile saatte 29 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahip. Gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilecek, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.