PARS IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı üzerinde uygulanan testleri başarıyla geçmeye devam ediyor.

Türkiye'nin öncü zırhlı araç üreticilerden FNSS tarafından geliştirilen PARS IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı dayanıklılık testlerinde son aşamaya geldi. PARS IV 6x6, test süreçlerini tamamlamasının ardından Mayına Karşı Korumalı Araçlar (MKKA) sınıfının en yüksek hareket kabiliyetine sahip üyesi olacak.

FNSS, resmi sosyal medya hesabından PARS IV 6x6 aracının test görüntülerini içeren videolu bir paylaşımda bulundu.

FNSS tarafından yapılan paylaşımda, "PARS IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı dayanıklılık testlerinde son aşamaya gelindi. PARS IV 6x6, Mayına Karşı Korumalı Araçlar (MKKA) sınıfının en yüksek hareket kabiliyetine sahip üyesi olacak." ifadelerine yer verildi.

Polonya'nın FA-50GF savaş uçağı görücüye çıktı Polonya'nın FA-50GF savaş uçağı görücüye çıktı

PARS IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı

PARS IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı, görevi “özel” olan güvenlik kuvvetlerinin taktik ve operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak üzere FNSS tarafından tasarlandı.

Farklı görev gereksinimleri için optimize edilen Özel Operasyonlar Aracı, simetrik ve asimetrik muharebe ortamında kullanılacak şekilde geliştirildi.

PARS IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı, gündüz / gece, tüm hava koşullarında, arazi ve meskûn mahal de dâhil olmak üzere her türlü zeminde hareket kabiliyetine sahip. Araç, özel operasyon timlerini, birden fazla tehdidin mevcut olabileceği hedef bölgesine taşıyacak ve sahadaki ekiplere ihtiyaç halinde ateş desteği sağlayacak şekilde tasarlandı. Aracın ön kısmında bulunan, periskoplar, 180 derecenin üzerinde geniş bir görüş açısı sağlarken, yeni nesil elektronik kamera altyapısı, tüm ekip üyeleri ve komutan için 360 derece durumsal farkındalık sağlıyor. Bu özellikler sayesinde sürücü her koşulda, kapaklar kapalı konumda ve koruma altında aracı kullanabiliyor..

Aracın silah sistemi, tüm yönlerde aynı anda birden fazla hedefi ateş altına alacak şekilde tasarlandı. Aracın ön ve arka kısmında iki adet uzaktan komutalı kule bulunuyor. Silah sistemi duruma göre, 7.62 mm ve12.7 mm makineli tüfek veya 40 mm bomba atarın kolaylıkla takılmasına veya değiştirilmesine imkân veren çok maksatlı bir kundağa sahip. Çift eksenli stabilizasyon sistemi, hareket halindeyken ateş edilmesine imkân sağlıyor. Silah yüksek yükselme açısına sahip. Bu sayede, bina katları, vadilerdeki yüksek noktalar veya alçak irtifada seyreden hava hedeflerine karşı kullanılabiliyor.

PARS IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı, mayına karşı korumalı mevcut tüm araçların sağladığı beka kabiliyetine ilave olarak tekerlekli zırhlı bir muharebe aracının sahip olduğu taktik hareket kabiliyetinin optimum kombinasyonunu sunması bakımından benzersiz olmasıyla dikkat çekiyor. Sahip olduğu yüksek seviyede balistik, mayın ve EYP koruması ve RPG ağı, mürettebatı ve güç paketini, asimetrik tehditlere karşı korur. Yüksek performanslı güç paketi ve yüksekliği ayarlanabilir bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, mürettebat için sürüş güvenliği ve konforunun yanı sıra zorlu arazi ve yol koşullarında hareket kabiliyeti sağlıyor.

Ön ve arka akstan dönüş sistemiyle, herhangi bir 4x4 araçtan bile daha düşük bir dönüş yarıçapına sahip. Bu benzersiz özellik, bilhassa meskûn mahallerde muadillerine göre daha üstün bir manevra kabiliyeti sağlıyor.

Araç, muharebe etkinliği, konum ve yön tayini, komuta / kontrol ve hızlı hedeflemeyi sağlayan yeni nesil görev ekipmanları ile donatıldı.