Peskov: Rusya’nın ABD’ye yönelik siber saldırıda payı yok

Rusya tarafından yapılan açıklamada ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından biri olan Colonial Pipeline’a yönelik gerçekleştirilen siber saldırıda, Rusya’nın hiçbir payı olmadığı aktarıldı.

Ülkenin ana akaryakıt boru hattı işletmecisi Colonial Pipeline’a düzenlenen siber saldırı ABD gündeminde üst sıralarda yer alırken Biden, bu saldırının arkasında Rusya’nın bulunuyor olabileceğini, ancak buna ilişkin belgenin ellerinde bulunmadığı belirtmişti.

7 Mayıs’ta siber saldırıyı gerçekleştiren hacker’ların bilgi sızdırmamak için fidye istediği bilgisi kamuoyuna yansımıştı. Saldırı nedeniyle Colonial Pipeline faaliyetlerini askıya aldı ve buna bağlı olarak 17 eyalette olağanüstü hal ilan edildi.

Reuters ve Washington Post tarafından öne sürülen, saldırının Doğu Avrupa’lı hacker’ları bünyesinde bulunduran DarkSide grubu tarafından gerçekleştirildiği iddiası FBI tarafından doğrulanmış ve CNN ve NBC News tarafından DarkSide grubunda Rus hacker’lar olduğu öne sürülmüştü.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Başkan Yardımcısı Ann Nyberger, 10 Mayıs akşamı itibarıyla herhangi bir devletin siber saldırıda parmağı olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını belirtirken ABD İç Güvenlik Danışmanı Elizabeth Sherwood-Randall ise saldırının altyapıya maddi hasar vermediği, ana petrol boru hattının hasar görmediği ve yakında faaliyete devam edileceği bilgilerini kamuoyuyla paylaştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.