Pilotlar Su-57 jetini gözleri ile kontrol edebilecek

Suhoy Tasarım Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre gelecekte Su-57 pilotları, bu uçakları göz hareketleriyle kontrol etme imkanına sahip olacak.

Sputnik tarafından yapılan habere göre Suhoy Tasarım Bürosu kokpit departmanı yöneticisi Nikita Dorofeyev, sistemin geliştirilmek üzere iyi bir potansiyele sahip olduğuna vurgu yaptı. Dorofeyev, “Bu zor bir şey. İnsanın gözbebeği sürekli hareket ediyor, alanı tarıyor. Bu bilinçsizce yapılıyor, kendimiz bile bunu fark etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şimdiden geliştirilmiş prototiplerin olduğunu aktaran yetkili, kısa bir eğitim sonrasında bir bakışla düğmelere basılabildiğini söyledi. Avcı uçağının kokpitindeki çok işlevli ekranlarda görüntülenen gösterge çerçevelerinin seçilebildiğini anlatan tasarımcı, aynı zamanda sistemin şimdilik yerde kurulan stantta iyi çalıştığını, fakat “uçuş halinde her şeyin oldukça zorlaştığını” ifadelerine ekledi.

Su-57’lerin ara yüzünün geliştirilmesi için bir başka seçenek te sesli kontrol olduğunu anlatan Dorofeyev, şu anda sisteme ezberlenmiş cümleleri değil; bağlamı anlamasını öğretmenin üzerinde çalışıldığını, böylece pilotların ekstrem koşullarda tam olarak hangi kelimeleri söylemesi gerektiğini hatırlamasına gerek kalmayacağını vurguladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.