PN MİLGEM’in 3’üncü gemisi “PNS Badr” Karaçi’de suya indirildi

2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktif ve onayı ile kurulan ASFAT, büyük başarılar yakalamaya devam ediyor.

ASFAT’ın Türk savunma sanayii tarihinde tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat olan PN MİLGEM Projesi kapsamında üretilen 4 gemiden 3’üncüsü PNS Badr Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilerek Karaçi’deki tersanede suyla buluştu.

PNS Badr’ın denize indirilme törenine Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Muhammed Israr Tareen, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Amjad Khan Niyazi ve iki ülkeden askerî heyet katıldı.

Tören; iki ülkenin marşlarının okunmasının ardından Kur’an tilavetiyle başladı.

Ardından törende konuşma yapan Hulusi Akar, dost ve kardeş Pakistan’ı bir kez daha ziyaret etmekten memnuniyet duyduğunu ve bugün, Pakistan Silahlı Kuvvetleri için gerçekleştirilen MİLGEM korvet projesinin önemli bir aşamasına daha gelindiğini söyledi.

Proje kapsamındaki gemilerin Pakistan’ın savunmasında hayati görevler üstleneceğine, Pakistan Silahlı Kuvvetlerine faydalı olacağına, bölgede ve dünyada barış ve istikrara katkıda bulunacağına ilişkin düşüncesini paylaşan Bakan Akar, “25 Ekim 2020’de Karaçi Tersanesinde gerçekleştirilen MİLGEM korvet PNS Badr’ın kızağa konma törenine katılmaktan onur duydum. Şimdi, bu geminin denize indirilme törenine katılmak benim için bir zevk.” açıklamasında bulundu.

Korvetlerin sahip olduğu özelliklere vurgu yapan Bakan Akar, “MİLGEM Sınıfı Korvetler, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin teknolojik olarak en gelişmiş su üstü platformlarından biri olacak. Satıhtan satha ve satıhtan havaya füzeler, denizaltılara karşı silahlar, gelişmiş komuta kontrol sistemi de dâhil olmak üzere son teknoloji ürünü silahlar ve modern sensörlerle donatılmış olan bu gemiler Pakistan Deniz Kuvvetlerinin yeteneklerine önemli katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Pakistan Deniz Kuvvetleri için Türkiye’de inşa edilen sınıfının ilk gemisi PNS Babur’un, 15 Ağustos 2021’de İstanbul Tersanesi Komutanlığında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Sayın Arif Alvi’nin de katıldığı törenle denize indirildiğini anımsatan Bakan Akar, PNS Babur’un 2023’te, sınıfının ikinci gemisi PNS Badr’ın 2024 yılında hizmete alınmasının planlandığını belirtti.

Bu yıl içinde İstanbul’da denize indirilecek PNS Khaibar’ın 2024’te Pakistan Donanması’na teslim edileceğini dile getiren Bakan Akar, Karaçi’de inşa edilecek olan dördüncü geminin 2025’te hizmete gireceğini söyledi.

Söz konusu projelerin hayata geçirilmesinde zamanın önemine dikkati çeken Bakan Akar, şunları söyledi:

“Böylesine büyük bir projenin, küresel Koronavirüs salgınının olumsuz etkilerine rağmen ‘en düşük maliyet’, ‘en yüksek kalite’ ve ‘en kısa süre’ ilkelerine göre zamanında gerçekleştirilmesi; ortak proje yönetim kabiliyetimizi, iş disiplinimizi ve kararlılığımızı göstermesi açısından da önemlidir. Teknolojik bağımsızlığın öneminin her geçen gün arttığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu bağımsızlık sayesinde millî savunma ve güvenlik ihtiyaçlarımızı gerçekten karşılayabiliyor ve uluslararası sorumluluklarımızı yerine getirebiliyoruz. Türkiye savunma sanayisinde önemli adımlar attı. Yerli üretimin payı şu anda yüzde 80’i aşmış durumdadır. Yerli ve millî imkânlarla üretilen silah ve teçhizatın çoğu muharebe koşullarında kendini ispatlamıştır. Türk savunma sanayi şirketleri artık uluslararası savunma firmalarının en büyükleri arasında yer almaktadır. Savunma sanayisinde, hâlihazırda öncülük ettiğimiz ve üretimde bulunduğumuz seviyenin de üstüne çıkmamız gerekiyor. Bu kapsamda MİLGEM projeleri hızla gelişmekte ve tüm bunlar teknolojik bağımsızlığın bir işaretini teşkil etmektedir.”

“Pakistan bizim ikinci evimiz”

Bu projede gemilerin inşa ve montajının yerel kurum, kuruluş ve firmaların katılımıyla gerçekleştirildiğini belirten Bakan Akar, “Hem ülkelerimizin güvenliği hem de teknolojik bağımsızlığı açısından kritik öneme sahip bu tür projelerin sayısını artırmaya devam edeceğimize inanıyorum.” dedi.

Pakistan’ın, Türk halkının kalbinde her zaman müstesna bir yere sahip olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Pakistan bizim ikinci evimiz. Ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bağlarından aldığımız güçle ilişkilerimizi daha üst seviyelere taşımak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişki, diğer ülkeler arasındaki normal ilişkilerden farklı olarak kendine özgü bir yapıya sahiptir. Türkiye ile Pakistan arasında var olan tarihî, köklü dostluk ve kardeşlik sayesinde her alanda yakın iş birliği içinde hareket etmeye devam ediyoruz. Millî Mücadelemizde Pakistanlı kardeşlerimizin verdiği desteği asla unutmayacağız. Kederli zamanlarda olduğu gibi kıvançta da her zaman bir arada olacağız.”

“Türkiye-Pakistan dosti Zinzabad”

Bölgenin zor bir dönemden geçtiğini, birden fazla kriz alanıyla çevrili olunduğunu ifade eden Bakan Akar, “Böylesine hassas bir dönemde, tarihimizin ve medeniyetimizin omuzlarımıza yüklediği büyük bir sorumluluk var.” diye konuştu.

İcra ettiği harekâtlar açısından tarihinin en yoğun dönemini yaşayan Türkiye’nin dostlarının ve müttefiklerinin yanında olmaya elinden geldiğince devam ettiğini söyledi. Bakan Akar, “Bugün tanık olduğumuz her şey, ülkelerimizin güçlü bir savunma sanayisine, etkin ve caydırıcı silahlı kuvvetlere sahip olmasının şart olduğunu göstermektedir. Türkiye, bu ruhla ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, başta savunma sanayi olmak üzere hemen her alanda önemli adımlar atmıştır. Biz de dostlarımız ve ortaklarımızla tecrübelerimizi ve savunma sanayii ürünlerini paylaşmaya hazırız.” diye konuştu.

Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ve ASFAT’ın tüm üyelerini, Karaçi Tersanesi çalışanlarını ve projenin uygulanmasına katkıda bulunan herkesi tebrik eden Bakan Akar, “İnşallah bu gemiler iki ülke arasındaki iş birliği ile dostluk ve kardeşlik bağlarını daha da güçlendirecektir.” dedi.

Pakistan donanması için “Denizleriniz sakin, pruvanız neta olsun.” ifadesini kullanan Bakan Akar, “Türkiye-Pakistan kardeşliği çok yaşa” anlamına gelen “Türkiye-Pakistan dosti zindabad.” dedi. Bakan Akar sözlerini “Kalbi bir atan tek ulus, iki ülke (tek millet, iki devlet).” diyerek tamamladı.

Okunan duanın ardından tören, Pakistan MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi Badr’ın denize indirilmesiyle sona erdi.

Karaçi Tersanesi’nde törenle denize indirilen PNS Badr, Türkiye-Pakistan kardeşliğinin güçlenmesine de büyük katkı sunacak.

PN MİLGEM’in 4’üncü gemisi olan KAIBAR ise 21 Eylül’de suya indirilecek.

Geçen yıl İstanbul’da Pakistan Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla Babür gemisi suya indirilmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.