Polonya, 300 bin adet 155 mm top mermisi alıyor

Polonya top mermisi stoklarını artırmak için harekete geçti!

Polonya ordusu, 5 yıllık süreçte yaklaşık 300 bin adet 155 mm top mermisini envanterine katmak için Polonyalı silah üreticisi PGZ liderliğindeki konsorsiyum ile anlaşma imzaladı.

PGZ tarafından yapılan açıklamaya göre, Polonya Silahlanma Ajansı ile PGZ liderliğindeki PGZ-Amunicja konsorsiyumu ile 155 mm top mermisi üretimi için yaklaşık 2,79 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalandı.

Polonya 155mm mühimmat alımı 1

Anlaşmaya göre PGZ liderliğindeki PGZ-Amunicja konsoriyumu Polonya Silahlı Kuvvetleri için 2024-2029 yılları arasındaki 5 yıllık süreçte tam miktarı açıklanmayan sayıda birkaç yüz bin adet 155mm top mermisi üretecek.

Polonya Savunma Bakanlığı’na yakın kaynaklara göre anlaşma 300 bin adet top mermisinin üretilmesini kapsıyor.

İmzalanan anlaşmanın, geçtiğimiz haziran ayında imzalanan ve 5 yıllık süreçte Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli çaplarda 1 milyon adet topçu mühimmatı edinmesine yönelik çerçeve anlaşma kapsamında imzalanan ilk anlaşma olduğu belirtiliyor.

Polonya 155mm mühimmat alımı  3

Ukrayna – Rusya Savaşı’nda harcanan topçu mühimmatının fazlalığı, Polonya’yı stoklarını artırmak için adım atmaya sevk etmişti. Haziran ayında 1 milyon adet çeşitli tiplerde topçu mühimmatının 5 yıllık süreçte alınmasına yönelik çerçeve anlaşmanın imza töreninde konuşan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Ukrayna’daki durum göz önüne alındığında Polonya’nın çok yüksek sayılarda mühimmata ihtiyacı olduğunu açıklamıştı. Mariusz Błaszczak konuşmasında:

“Neden büyük bir sayıya ihtiyacımız var? Çünkü Ukrayna’da her gün on binlerce mühimmat kullanılıyor. Dolayısıyla siparişimiz yüzbinleri kapsıyor ancak Polonya silah endüstrisi tarafından üretilecek bir milyon adet mühimmattan da bahsedebiliriz.” ifadelerini kullanmıştı.

Polonya, haziran ayında imzalanan çerçeve anlaşma kapsamında mühimmat üretim hatların modernizasyonu ve kapasitesinin artırılması için yarım milyar dolardan fazla kaynak ayırmaya karar vermişti.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.