Polonya Hükümeti, ülkenin savunma sektörünü desteklemek için adım atıyor!

Polonya Bakanlar Kurulu tarafından paylaşılan karar taslağı, Hazine Bakanlığı’na Millî Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışarak 2024-2027 yılları için 8,5 milyar zloti (2,1 milyar dolar) değerinde Milli Savunma Sektörü Destekleme Fonu'nu oluşturan yasa tasarısını hazırlamak üzere yetki verilmesini amaçlıyor.

Teklif, mevcut jeopolitik duruma, değişen tehdit algısına ve Ukrayna'daki silahlı çatışmaya yanıt olarak ülkenin savunma yeteneklerini artırma ve yerli savunma sanayini güçlendirme yönündeki acil ihtiyaçtan kaynaklanıyor. Kararda, savunma harcamalarını artırma zorunluluğunun altı çizildi ve ulusal savunma sanayinin Polonya Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerine cevap verme kapasitesinin güçlendirilmesinin kritik olduğu vurgulandı.

PL-2

Açıklamada, değişen tehdit algısının K2 tankları, topçu sistemleri vb. alımları haklılığını bir kez daha gösterdiği aktarıldı. Ayrıca Ukrayna'daki son olayların silah ve mühimmat tedarik zincirini kesintisiz olarak sürdürebilen, satın alınan ekipmanlara bakım yapabilen, yurt içinde yeni çözümler geliştirebilen güçlü bir yerli savunma sanayisinin önemini gösterdiği belirtildi. Teklif aynı zamanda, özellikle Polonya'nın stratejik konumu ışığında, çeşitli ülkelere sağlanan askeri teçhizatın bakım ve onarım ihtiyacının giderilmesi gerektiğine de dikkat çekiyor

Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi Boeing, yeni “Kıyamet Günü Uçağı” ihalesinden çekildi

Bakanlar Kurulu, paylaştığı taslağın yanında geçiş tedbiri olarak ulusal savunma sektöründeki kalkınma yatırımlarını desteklemek için 2023 yılında Yeniden Özelleştirme Fonu'ndan en az 3,7 milyar zloti (918 milyon dolar) tahsis edilmesini de öneriyor. Bu girişim aynı zamanda, 2023 yılında devam eden veya planlanan kalkınma çabaları için yerli savunma sektöründeki kuruluşlara hedefli ve zamanında yardım sağlamayı da amaçlıyor.