Polonya: Türkiye NATO’da kilit öneme sahip bir müttefik

Devam eden Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye, NATO ülkeleri arasında iki tarafla da iyi ilişkileri olan tek ülke durumunda.

Hem Rusya hem de Ukrayna ile iyi ilişkileri bulunan Türkiye, Ukrayna’ya askeri destek sağlarken, Rusya’nın diyalog masasına oturması için elinden geleni yapıyor.

Özellikle geçtiğimiz aylarda Antalya’da düzenlenen Diplomasi Forumu’nda iki ülkenin dışişleri bakanlarını bir araya getiren Türkiye büyük taktir toplamıştı.

Savaşın hali hazırda dünya ekonomisine verdiği zararın önüne geçmeye çalışan Türkiye, Rusya ve Ukrayna ile anlaşıp “tahıl koridoru” oluşturdu ve savaşın neden olabileceği kıtlığın önüne geçti.

Barışın sağlanması ve sıcak çatışmaların bitmesi için elinden geleni yapan Türkiye, yine geçtiğimiz günlerde Rusya ve Ukrayna arasında arabuluculuk yaparak “esir takası”nın gerçekleşmesini sağlamıştı.

İki tarafla da ilişkisini olumlu yönde ilerleten Türkiye, tüm bunları yaparken Ukrayna ile yaptığı savunma sanayii iş birliklerine de devam ediyor.

Son olarak Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Türkiye ve Ukrayna’nın ortak olarak savaş uçağı motoru üreteceğini dile getirmişti.

Hali hazırda Ukrayna ordusunun kullanmakta olduğu Bayraktar TB2 SİHA’ların da tedariki savaş boyunca durmadı.

Türkiye’nin barıştan yana olan bu tavrı devam ederken NATO ülkelerinden olan Polonya da Türkiye’nin tutumunu değerlendirdi.

Polonya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Witold Sobkow, Türkiye’nin Rusya ile çatışmaya girmeden Ukrayna’nın savaşı kaybetmemesine yardım edecek bir yol bulduğunu belirterek “Türkiye, NATO’da kilit öneme sahip bir partner ve müttefik.” dedi.

Sobkow, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolüne değinerek, Türkiye’nin çabalarının tahıl koridoru, Ukraynalı mahkumların serbest bırakılması başta olmak üzere birçok somut adımla neticelendiğini belirtti.

“Türkiye’ye, Türk SİHA’larıyla hepimize yardım ettiği için çok teşekkür ederim. Bugünlerde çok meşhurlar, Ukrayna’da ve diğer ülkelerde ünlüler.” diyen Sobkow, Türkiye’nin bir şekilde Rusya ile çatışmaya girmeden Ukrayna’nın savaşta mağlup olmamasına yardım edecek bir yol bulduğunu iade etti.

Türkiye’nin Polonya’nın uzun süredir stratejik ortağı olduğunu vurgulayan Sobkow, “Türkiye, NATO’da kilit öneme sahip bir partner ve müttefik. Türkiye’ye yaptığı her şey için teşekkür ediyorum.” dedi.

Sobkow, Türkiye’nin bu bağlamda Polonya, AB ve Avrupalı kurumlarla iş birliği içinde sonuçlanan çabalarının devam etmesini beklediklerini kaydetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.