Polonya’nın ilk erken ihbar uçağı vitrinde

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası en fazla savunma alımı yapan ülkelerin başında gelen Polonya, sipariş ettiği yeni platformunu teslim almaya hazırlanıyor.

Polonya ile İsveçli Saab şirketi arasında Temmuz 2023’te 2 adet Saab 340 Erken İhbar Uçağı(AEW) için imzalanan anlaşma kapsamında ilk uçağın lansmanı gerçekleştirdi.

Sözleşmenin imzalanmasın 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde görücüye çıkan Saab 340 Erken İhbar Uçağı, şirketin Erieye radaıryla donatıldı.

F7M7FUYWcAAhOjE

Gerçekleştirilen lansman ile ilgili açıklama yapan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, “Bu yılın temmuz ayında Polonya Ordusuna 2 adet Saab 340 AEW erken ihbar uçağının teslimatına ilişkin sözleşme imzaladık. Bugün Polonya Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklardan biri İsveç’te tanıtıldı. İlki birkaç ay içinde Polonya Hava Kuvvetleri ile donatılacak olan sipariş edilen uçaklar, erken tespit ve uyarı kabiliyetlerimizi önemli ölçüde güçlendirecek.” ifadelerini kullandı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Mayıs 2023’te Kuzey Grubu Savunma Bakanları toplantısından sonra sistemle alakalı ilk ilgisini açıklamıştı. Bakan, İsveç yapımı erken ihbar uçağı satın almak için görüşmelerin sürdüğünü yine bu toplantı sonrasında açıklamıştı. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak şu ifadeleri kullanmıştı:

“İsveç ile erken ihbar uçağı alma görüşmelerinde ilerlediğimizi ilk kez kamuoyuna söylemek istiyorum. Detaylı görüşmeler yapıyoruz. Umarım kısa sürede başarılı olurlar. Bu şekilde hem Polonya’nın hem de NATO’nun doğu kanadının direncini güçlendiriyoruz. İsveç ile ortak Baltık Denizi’ne sahibiz, Rusya tarafından gelen tehditleri aynı şekilde algılıyoruz ve bu nedenle güvenliğimizi garanti altına almak için ortak çözümler arıyoruz.”

F7MNAu5WIAA4rqU

Mayıs ayı içerisinde sisteme olan talebine dair açıklama yapan Polonya, Temmuz ayı içerisinde Saab şirketi ile 2 adet Erken İhbar Uçağı’nın tedariki için imza atmıştı. Anlaşmanın Polonya için maliyeti 60 milyon dolar olurken bu anlaşmayla birlikte Polonya Donanması’nın envanteri en yeni teknolojilerle güçlenmişti.

Saab 340 Erken İhbar Uçağı, ilgili yer ekipmanıyla birlikte, hava gözetimi ve arama kurtarma operasyonları gibi hem askeri hem de sivil amaçlarla kullanılabilecek kapsamlı bir görev çeşitliliği sunuyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.