İtalya, Kuşak ve Yol Girişimi'nden ayrılıyor İtalya, Kuşak ve Yol Girişimi'nden ayrılıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini Kremlin duyurdu.

Sputnik'in haberine göre Kremlin'in açıklamasında liderlerin, Ukrayna ihtilafı çözüm sürecinin duraklaması ile ilgili endişe verici durumu ele aldıkları aktarıldı.

Açıklamada, "Ukrayna ihtilafı çözüm sürecinin duraklaması ile bağlantılı olarak endişe verici durum kapsamlı bir şekilde tartışıldı. Üç lider aynı zamanda 2015 Minsk anlaşmalarının çözüm için alternatifsiz temel olarak uygulanmasının önemine dikkat çekti. Ayrıca Rusya, Almanya ve Fransa'nın ‘Normandiya formatındaki’ çabalarının koordinasyonunun devamına duyulan ilgi vurgulandı." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada, “Liderler, Ukrayna'nın güneydoğusundaki ihtilafın çözümünde mevcut karmaşık durumu göz önünde bulundurarak siyasi danışmanlarına ve dışişleri bakanlıklarına ‘Normandiya Dörtlüsü’ üzerinden temasları ve çalışmaları yoğunlaştırma talimatını verdi.” ifadeleri de kullanıldı.