Kuzey Akım boru hatlarının sabotaja uğraması üzerine Rusya, alternatif gaz sevkiyat yolları için kolları sıvadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, alternatif gaz sevkiyat yolları için Türkiye'yi işaret etti. 

"Türkiye isterse Avrupa için çok büyük bir gaz sevkiyat merkezi oluşturabiliriz"

Putin yeni sevkiyat noktaları hakkında yaptığı açıklamada, “Ortaklarımız da bunu isterse, Kuzey Akım boru hatları üstünden iletilemeyen gazı, Türkiye’de büyük bir gaz dağıtım merkezi oluşturarak Karadeniz bölgesine ulaştırabiliriz. (Sabotajlar yüzünden işlemez hâle gelen) Kuzey Akım boru hatları üzerinden yani Baltık Denizi üstünden gönderilemeyen gazın yerini değiştirerek Karadeniz’e yönlendirebilir ve burayı Rus gazının ana tedarik hattı hâline getirerek doğalgazımızı Avrupa’ya Türkiye üzerinden iletebiliriz. Böylelikle tabii ki ortaklarımız da bunu isterlerse Avrupa için Türkiye’de çok büyük bir gaz dağıtım merkezi oluşturmuş oluruz.” dedi.

Putin açıklamasının devamında Avrupalıların kış için odun stoklamasının suçlusunun Moskova olmadığına işaret etti. Bu durumun Ukrayna ve Donbass'taki özel askeri harekat kapsamında yürütülen herhangi bir faaliyetin de sonucu olmadığını kaydeden Putin, bunun yıllardır enerji alanında izlenen hatalı politikanın sonucu olduğunun altını çizdi.

Ne olmuştu?

Sudan, dron alımı için İran’ın kapısını çalıyor  Sudan, dron alımı için İran’ın kapısını çalıyor 

Avrupa ülkelerinin gaz sevkiyat yolu Kuzey Akım boru hatları geçen hafta sabotaja uğramış, bu durum AB ülkelerini iyiden iyiye tedirgin etmişti. AB ülkeleri için önümüzdeki kış ayının sert geçmesi beklenirken Putin'den de gaz tedariğine ilişkin yeni bir açıklama gelmişti. Putin, Rusya'nın bu sonbahar ve kış aylarında Avrupa’ya enerji kaynakları tedarik etmeye hazır olduğunu söyledi; fakat Avrupa ülkelerinin Ukrayna konusunda taraflarını yeniden belirlemeleri gerektiğini şart koşmayı da ihmal etmedi:

"Bunu isteyip istemediklerine onların karar vermesi gerekiyor, top onların sahasında"