Bütün dünyayı karşısına alarak Ukrayna'ya savaş açan Rusya, Ukrayna'nın yanında olan devletlere göz dağı vermeye devam ediyor.

İtalya, Kuşak ve Yol Girişimi'nden ayrılıyor İtalya, Kuşak ve Yol Girişimi'nden ayrılıyor

BBC'nin haberine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki savaşa dışarıdan müdahale etmeye çalışan ülkelere "yıldırım hızıyla yanıt vereceklerini" söyledi. Putin açıklamasının devamında, "Elimizde kimsenin aşık atamayacağı araçlar var. Ve bunu hava atmak için söylemiyoruz, gerekirse bunları kullanırız." şeklinde dikkat çeken ifadelere yer verdi.

Nasıl bir müdahalenin yapılacağına şimdiden karar verdiklerini söyleyen Putin şimdilik bu müdahalenin ne olduğunu paylaşmasa da Putin'in bu ifadeyle balistik ve nükleer silahları kastettiği değerlendiriliyor. Rusya, işgalin başlamasının ardından stratejik nükleer silahlarını yüksek alarm seviyesine getirdiğini duyurmuştu.

Putin nükleer silah tehditleriyle Batı'nın Ukrayna'ya yardımını kesmek istese de çok sayıda AB ülkesi askeri yardımlarını sürdürüyor. Bu hafta Almanya Ukrayna'ya 50 adet hava savunma tankı vereceğini, İngiltere de deniz füzeleri göndereceğini açıklamıştı.