Rafale savaş uçaklarının Hindistan’a teslimatı devam ediyor

Hindistan 2016 yılında Fransa ile yaptığı anlaşma kapsamında, 36 adet Rafale tipi savaş uçağı siparişi vermişti. Çin ile yaşanan sınır gerilimi siparişlerin teslimine hız kazandırdı. 

The Economic Times’ın haberine göre, önümüzdeki birkaç gün içinde 3 adet Rafale uçağı Hindistan’a ulaşacak. Nisan ayının ikinci yarısında da 7 ya da 8 adet daha IAF envanterinde yerini alacak. Hint hükümet yetkilileri, bu transferlerin gerçekleşmesiyle hava kuvvetlerinin hem caydırıcılık hem de ateş gücü noktasında önemli bir katma değer elde edeceğini ifade ediyorlar. 

İki ülke arasındaki anlaşma 2016 yılında yapılmış olsa da ilk teslimat 2020 temmuz ayında gerçekleşti ve uçaklar derhal göreve hazır hale getirilerek Ladakh bölgesinde yaşanan çatışmalarda kullanılmak üzere bölgeye intikal ettirildi. O tarihten bugüne Hindistan 11 Rafale savaş uçağını teslim aldı. Tüm teslimatın da 2022 sonuna kadar sağlanacağı belirtiliyor. 

Dassaut Aviation firması tarafından üretilen çift motorlu Rafale jetleri keşif, kara desteği, derin dalış kabiliyeti, caydırıcı nükleer saldırı gibi çok fonksiyonel yapısıyla Hindistan’ın Pakistan ve Çin’e karşı bölgede hava hakimiyeti kurma çabasında esaslı bir rol üstlenecek. 

Toplamda temini gerçekleşecek 36 uçağın da karşılığı olarak Hindistan 8,7 milyar dolar ödeme yapacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.