Her iki şirketin bu devir işlemini en kısa sürede gerçekleştirmek üzere bir anlaşma imzaladığı açıklandı. 

Merkezi Bayvera eyaletinin Penzberg şehrinde bulunan EMT Ingenieurgesellschaft Dipl.-Ing. Hartmut Euer mbH şirketi, keşif misyonları için silahsız taktik havacılık sistemleri geliştiriyor, üretiyor ve bakımını yapıyor. Şirketin en önemli müşterisi ise şu anda onların yeni geliştirdiği LUNA NG keşif sistemini deneme amaçlı olarak kullanmaya başlayan Alman ordusu. LUNA LG, ağa bağlı C4ISTAR iletişimi ve keşiflerinde kilit bir unsur ve taktiksel veri iletiminde de hayatî bir rol oynamaya aday gözüküyor. 

Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab” Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab”

Defense Here'in haberine göre taraflar, önümüzdeki Aralık ayının sonunda yürürlüğe girmesi beklenen bu devralmadaki satın alma bedelini açıklamadı.  Almanya ticarî yasaları uyarınca, böyle bir askerî içerikli satın almada salt şirketlerin yönetim kurulu kararları devri tamamlamaya yeterli gelmiyor, yanı sıra rekabet kurulu otoritelerinin onayının da alınması gerekiyor.

Rheinmetall yönetimi, gerçekleştirdikleri stratejik devralmanın, askerî müşteriler için, silahlı kuvvetler tarafından kullanılan diğer insansız hava sistemlerine yönelik hizmetlerle birlikte, bu yüksek performanslı sistemin de uzun süreli bakımı, bakımı ve sürekli geliştirilmesi konusunda yüksek düzeyde bir güvenilirlik ve güvenlik anlamına geldiğini savunuyor.

LUNA ailesi, bundan böyle konuşlandırılmalı operasyonlar sırasında Rheinmetall'in uluslararası müşterilerine gelişen askerî durumu optimum şekilde değerlendirme ve yerdeki kuvvetlerini maksimum derecede korumalarını sağlayan taktiksel bilgiler sağlama olanağı verecek.