Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve hem yurt içi hem de yurt dışından birçok misafire ev sahipliği yapan Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi'nde ROKETSAN, yeni nesil çözümleriyle dikkat çekti.

ROKETSAN tarafından yerli ve özgün olarak geliştirilen ALKA, Modüler Geçici Üs Bölgesi BKM, SUNGUR, METE ve EYP tehditlerine karşı üretilen kompozit çözümler Zirve kapsamında sergileniyor.

Özellikle geçtiğimiz günlerde test atışı yapılan Lazer Güdümlü Mini Füze METE ve ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS) oldukça dikkat çekiyor.

Lazer Güdümlü Mini Füze METE

Geçtiğimiz günlerde başarılı bir test atışı yapan ve envantere girmek için gün sayan Lazer Güdümlü Mini Füze METE,muharebe sahasında fark yaratacak.

ROKETSAN'ın geliştirdiği ve testlerini sürdürdüğü Lazer Güdümlü Mini Füze METE, gerçekleştirilen testlerde hedefini tam isabetle vurdu. METE füzesi envantere girdiğinde her koşulda güvenlik güçlerine kolaylık sağlayacak.

İnsansız Hava Aracı (İHA), İnsansız Kara Aracı (İKA) ve İnsansız Deniz Araçlarında (İDA) kullanılacak olan METE, ayrıca tek personel tarafından bombaatarla da ateşlenecek.

ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS)

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS); asimetrik tehditlere karşı elektromanyetik ve lazer teknolojisini kullanan Çok Yakın Hibrit Hava Savunma Sistemi olarak biliniyor. 

Tehditlerin, Elektromanyetik Karıştırma Silahı (EKS) ile engellenmesini ve Lazer Silahı ile tahribat edebilmesini sağlayan iki katmanlı savunma mimarisine sahip.

Hedefe özel olarak imal edilen, üzerinde çeşitli faydalı yükler taşıyabilen (kamera, patlayıcı, vb.), farklı güdüm çözümleri ile seyir özelliği kazandırılmış mini/ mikro insansız hava araçları (İHA) ve mini/mikro İHA sürülerinin güvenli bir menzilde etkisiz hale getirebiliyor. Ayrıca meskûn mahallerdeki bombalı tuzaklarına ve yol kenarlarına yerleştirilen el yapımı patlayıcı (EYP) düzeneklerine karşı da kullanılabiliyor.