Romanya’dan K9 Thunder obüsü tedariki planı

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası savunma alımlarını artıran Romanya, bu alımlara bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Defense Romania’nın haberine göre Romanya Savunma Bakanlığı, Güney Kore merkezli savunma şirketi Hanwha Defense ile K9 Thunder obüslerinin tedariki için birtakım görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmeler kapsamında Avrupa ülkesi, Güney Kore’den 90 adet K9 Thunder 155 mm kundağı motorlu obüs sistemi satın almayı planlıyor.

90 adet obüs sisteminin tedarikinin gerçekleşmesi durumunda Romanya, sadece obüs sistemi almakla kalmayacak aynı zamanda obüs parçalarının bir kısmını Romanya’da üretilecek.

K-9thunder

Nisan 2023’te Romanya Savunma Bakanlığı, birçok silah tedariki için parlamentodan onay almış olup çok yakın gelecekte ordusunu 155 mm’lik obüslerle donatmaya yönelik tedarik programını başlatmayı hedefliyor.

Resmi bilgilere göre program, beş adet 155mm kundağı motorlu obüs taburu satın alınmasını içeriyor. Programın toplam değerinin 1.9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Her bir obüs taburu içerisinde 18 adet kundağı motorlu obüs olacağı belirtiliyor.

Polish_army_K9_Thunder_2

Parlamento onayı sonrası Romanyalı savunma yetkilileri, 155 mm obüs sistemi alımı için Güney Kore ile birkaç görüşme gerçekleştirmişti. Yapılan görüşmeler sonrası Romanya Ekonomi Bakan Yardımcısı Daniela Nicolescu yaptığı açıklamada, “Kore savunma sanayisinin, teknolojilerin transferine ve üretimin Romanya’da yerelleştirilmesine dayalı ortak geliştirme çözümleri sunabilmesi sevindirici. Bunların boş sözler olmadığını kanıtlamak için, yılın başından beri iki Koreli şirket olan Hanwha ve Poongsan ile 155 mm kalibreli kundağı motorlu obüsün üretimini (parça sayısı) tartıştığımız şirketlerle görüştük.” ifadelerini kullanmıştı.

Taraflar arasındaki görüşmelerin nihayete erdirilmesi durumunda Romanya Silahlı Kuvvetleri, ilk etapta birçok Avrupa ülkesi tarafından kullanılan 54 adet K9 Thunder obüsünü envanterine ekleyecek olup toplamda 90 adet obüs sistemi teslim alacak.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.