RQ-170 Sentinel casus uçağı görüntülendi

Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonda aktif görev aldığı için oldukça ün kazanan ancak birkaç ay sonra da İran ordusunun eline düşen Sentinel, gövdesinde tuhaf parlak turuncu işaretler giydirilmiş bir şekildeyken gün ışığında Plant 42’ye inerken görüntülendi. Uçağın gövdesi yaklaşık 38 feet olduğundan, sökülüp hava kargosu ile yurtdışına sevk edilme kolaylığı sağlamakta. Bu nedenle sayıları hâlâ tam olarak bilinmeyen RQ-170’lerin tümü Skunk Works Tesisleri’nde inşa edilmiş olsa da, Plant 42’de faaliyet göstermiyorlar.

RQ-170 Sentinel casus uçaklar, yani “Kandahar Canavarı” ilk ortaya çıktığı günden on yıldan fazla bir süre sonra bile gerçekten görülmesi zor bir canavar olarak nitelendiriliyor. Uçakların sadece altı bölgede çalışıyor. Afganistan’daki Kandahar Havaalanı, Güney Kore’deki Kunsan Hava Üssü, Guam’daki Andersen Hava Üssü, Nevada’daki Tonopah Test Havaalanı, Creech Hava Kuvvetleri Üssü ve Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü. Listeye uçağın doğum yeri olan aynı zamanda dünyaca ünlü Lockheed Skunk Works’ün de evi olan Palmdale California’daki Plant 42’yi de ekleyebiliriz.

Fotoğrafları çeken görgü tanığı “Uçak aniden belirdi ve iniş yaptı. O sırada tesis üzerinde başka uçaklar da vardı. Bir Beech 55 Uçağı, RQ-170 üsteki bir hangara girip tamamen kaybolana kadar Skunk Works’ün üzerinde dolaştı. Sonrasında o da indi. Havada iki C-130 vardı ve kuleye İHA’nın inip inmediğini sordular çünkü rüzgârdan dolayı uçağın hareketlerini görmekte çok zorlandılar. Uçak da zaten çok küçük bir gövdeye sahip.” ifadelerini kullandı.

Tanık tüm bu olanların sadece iki dakika sürdüğünü de belirtti. Tanık, “Uçak Skunk Works pistine hızlı bir şekilde iniş yaptı, hızlıca taxi yapıldı ve kayboldu. Beech 55’in gerçekten söz konusu Sentinel için mi orada olduğunu bilemeyiz ancak uçak yakınlardaki Fox Field’a kayıtlı ve ‘Flight Test Valley’ etrafında sık sık uçuşlar yapıyor ve Beale Hava Kuvvetleri Üssü’ne de düzenli seyahatleri var.”dedi.

RQ-170’in merak uyandıran renklendirmesine gelince, uçak şimdiye kadar gördüğümüz üç stilden daha koyu bir renge bürünmüş gibi görünüyor. Bilinen renklerden biri beyaz krem ​​rengi, diğeri siyah ve krem ​​test stili ve son olarak da her ne kadar biraz daha açık ve koyu varyasyonlar olsa da daha koyu gri olan stilleri mevcut.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.