Rus Donanması’na yeni bir nükleer denizaltı ekleniyor

Rus Silahlı Kuvvetleri’nin denizaltı muharebe kabiliyetleri artmaya devam ediyor.

TASS’ın haberinde, nisan ayının sonunda suyla buluşan nükleer tahrikli denizaltı Kazan’ın bayrak çekme töreninin 7 Mayıs’ta gerçekleşeceği; ancak henüz buna ilişkin resmi bir açıklama yapılmadığı belirtildi.

Haberde, Kazan denizaltısının filoya devrinin 25 Temmuz’da kutlanan Rus Donanması Günü’nde gerçekleşmesinin planlandığı, ancak sonrasında filo devrinin defalarca ertelendiği ve en son belirlenene göre 2020 yılının sonuna doğru bayrak çekilmesinin planlandığı ifade edildi. Söz konusu törenin gerçekleştirilememe sebebi olarak ise Rusya’nın gereken testleri planlanan tarihler içerisinde tamamlayamaması gösterildi.

Kazan denizaltısının testlerde “Kalibr” ve “Oniks” seyir füzelerinin fırlatma programlarını başarılı şekilde tamamladığı, buna ek olarak 2020’nin kasım ayında gerçekleştirilen testlerde seyir füzesi ateşleme denemelerinin de başarıyla tamamlandığı ifade edildi. Kazan denizaltısının ana saldırı silahlarının şu an “Kalibr”, “Oniks” olduğu ve gelecekte de gemisavar hipersonik seyir füzesi “Zirkon” olacağı vurgulandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.