Rus elektronik harp sistemi ABD’ye gönderilecek iddiası

Rus Krasukha-4 elektronik harp sistemine dair çeşitlli söylentiler çıkmaya devam ediyor.

İngiliz The Daily Telegraph’ın iddiasına göre Krasukha-4 elektronik harp sistemine ait olan komuta kontrol merkezinin incelenmek üzere ABD’ye gönderilecek.

Sistemin ABD ordusu tarafından inceleneceği ve özellikle AWACS uçaklarına (Havadan Erken İhbar ve Kontrol) karşı nasıl faaliyet gösterdiği üzerine testler yapılacağı vurgulandı.

22 Mart tarihinde Ukrayna ordusu tarafından ele geçirilen sistemin bugüne kadar Ukrayna ordusu tarafından Rus askerlerinden ele geçirilen en önemli askeri ürün olduğu belirtilmişti.

Krasukha-4 Elektronik Harp Sistemi

Tam ismi 1RL257 Krasukha-4 olan sistem, 1L269 Krasukha-4’nin geliştirilmiş versiyonu. Concern Radio-Electronic Technologies (KRET) tarafında üretilen ve KAMAZ 6350 8×8 Taktik Tekerlekli Araç üzerine şekillenen Krasukha-4, elektronik harp  aracı ve komuta kontrol aracından meydana geliyor.

Krasukha-4, alçak dünya yörüngesindeki casus uyduları, yer radarları, GPS, haberleşme ağları, Havadan İhbar Kontrol Uçakları(AWACS) ve seyir füzeleri radar altimetrelerini karıştırmak üzere geliştirildi.

Çeşitli kaynaklarda 300km menzili olduğu belirtilen Krasukha-4, 8kHz – 18GHz bant aralığında çalışıyor.  360 derece yan ve 1-60 derece yükseliş açı değerlerine sahip sistem, 20 dakikada kurulup yine 20 dakika da intikale hazır hale getirilebiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.