Rus hacker’lar yine ABD seçimlerini hedef aldı

2020’den önceki ABD başkanlık seçimlerinde çeşitli siber saldırı faaliyetleri sergileyen Rus hacker grubunun, 3 Kasım seçimlerinden önce de seçimi etkilemek için çeşitli saldırılar gerçekleştirdiği öne sürüldü.

2016 ABD başkanlık seçimlerini manipüle etmekle suçlanan Rus hacker grubunun, 2020’nin başlarında, ABD’deki eyalet partileri ve etkili düşünce kuruluşlarını hedef aldığı iddia edildi. İddiaya göre grup, Kaliforniya ve İndiana’daki Demokrat eyalet partilerinin yanı sıra Washington ve New York’taki etkili düşünce kuruluşlarının e-posta hesaplarını hedef aldı.

Hedef olan kuruluşlar başarılı saldırı olmadığını açıkladı

Gadgets360 tarafından yapılan habere göre, Microsoft’un belirlediği dahili giriş işlemlerinin “Fancy Bear” isimli hacker grubu tarafından yapıldığı tespit edildi. Aynı zamanda yaz boyu saldırıların Microsoft tarafından incelendiği ve başarılı bir saldırı gerçekleştirilemediği öne sürüldü. Yapılan açıklamalara göre, bilgisayar korsanlarının yaptıkları işlemler, Rus istihbaratının 3 Kasım seçimleri öncesinde ABD’yi nasıl hedef aldığını ortaya seriyor.

Rus hacker grubunun; Amerikan İlerleme Merkezi, Dış İlişkiler Konseyi ve Washington merkezli Carnegie Uluslararası Barış Vakfı gibi kuruluşları hedef aldığı biliniyor. Ancak hedef alınan kuruluşlar tarafından yapılan açıklamalarda, başarılı bir hack girişim kaydı bulunmadığı belirtildi.

Fancy Bear isimli grubun, Rusya askeri istihbaratı tarafından kontrol edildiği biliniyor. ABD Adalet Bakanlığı iddianemesine göre bu grup, 2016 seçimleri öncesinde Hillary Clinton’ın personelinin e-posta adresini hack’lemişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.