Rus Komutan: S-500 Hipersonik silahları yok edebilecek

Rus donanmasından merakla beklenen S-500 açıklaması geldi.

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen S-500 Prometey, beklendiği gibi Yerden Havaya Füze (SAM) Sistemi olarak değil, Uzay Savunma Sistemi (SDS) olarak adlandırılacak.

Express.co.uk haberine göre Rusya Federasyonu Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Komutanı Sergei Surovikin’in yaptığı açıklamada “Taktik ve teknik özelliklerine göre S-500, düşük yörünge uydularını ve uzay silahlarını yok edebileceğinden dolayı birinci nesil uzay savunma sistemi olarak kabul edilebilir. S-500 uzay savunma sisteminde ortaya konan özellikler, aerodinamik ve balistik hedeflere ek olarak hipersonik silahlarının yok edilmesini mümkün kılıyor. Dünyada bunu başarabilen başka bir hava savunma sistemi yok” dedi.

Nükleer ve konvansiyonel harp başlığı taşıyabilen hipersonik füzeler, yüksek hızları sebebi ile günümüzde hiçbir hava/füze savunma sistemi tarafından önlenemiyor.

S-500 ile hipersonik silahları vurabileceğini iddia eden Rusya, eğer iddia edileni başara bilirse, çeşitli ülkelerin hipersonik füze ve silah çalışmalarını suya düşürecek gibi gözüküyor.

Ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz yıl S-500 hava savunma sistemlerinin 2020 itibariyle Rus ordusunda muharebe hizmetine gireceğini duyurmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.