Rus Silahlı Kuvvetleri’nin yeni üyesi: Drel bombası

Rusya Başbakan yardımcısı Yuri Borisov, yapılan testler sonucu savaş kabiliyetleri onaylanan Drel bombalarının 2021 yılı sonuna kadar Rus Silahlı Kuvvetleri’ne kazandırılacağı haberini kamuoyuyla paylaştı.

Başbakan Yardımcısı Borisov Interfaks ile yaptığı röportajda, Drel bombalarının alımların hem bu yıl hem de gelecek 2 yıllık periyot için planlandığını belirtti ve bombaların savaş uçakları adına önemli bir kazanım olduğunu ekledi.

Rusya’nın uçaklarda kullanmak üzere tasarlanan Drel bombaları üzerine çalışmalar yürüttüğü bilgisi 2016’nın eylül ayında kamuoyuna yansımıştı. Bahsi geçen bombaların, fırlatıldıktan sonra 30 kilometreye kadar olan mesafede uçuşunu bağımsız şekilde gerçekleştirebilme kabiliyetine sahip olduğu, bombanın geliştiricisi tarafından belirtildi.

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostech çatısı altında faaliyet gösteren ağır silah üreticisi Tehmaş genel müdürü Vladimir Lepin 2018 yılındaki bir açıklamasında, bombanın onlarca kilometre bağımsız uçuş gerçekleştirebileceğini ve ağır ekipmanları etkisiz hale getirebileceğini vurgulamıştı. Öte yandan Drel bombasıyla donatılan savaş uçaklarının düşmanın hava savunma bölgesine girmeyerek ek risklerden kaçınma kabiliyeti bulunduğu belirtilirken, bombaların radarlar tarafından yakalanma ihtimalinin de imkansıza yakın olduğu bilgisi eklendi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.