2020'nin son günlerinde envantere girmeye başlayan Rus Su-57, test uçuşlarını aralıksız sürdürüyor.

Rusya'da faaliyet gösteren Ria Novosti'nin askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde, beşinci nesil Su-57'nin, hava muharebesine yeni bir boyuta işaret eden, dahili silah bölmesine yerleştirilmiş yeni hipersonik füzelerin modellemeleriyle uçuş gerçekleştirdiği ifade edildi.

Haberde, testlerin bir parçası olarak Su-57 avcı uçağının, yeni Rus gövde içi hipersonik füzesinin işlevsel kütle boyutu modelleriyle birkaç test uçuşu yaptığı aktarıldı.

Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

Askeri kaynak verdiği demeçte, iç bölmede hipersonik silahlar taşımanın Su-57'nin düşman radarı tarafından tespit edilmeden hedefine yaklaşmasını sağlayacağını ve ses hızından 5-7 kat hızlı olan bir füzeyi hedefine yaklaştırarak düşmana kaçınma manevrası yapma şansı vermeyeceğini iddia etti.

Beşinci Nesil Su-57 Savaş Uçağı

2020'nin son günlerinde Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'ne teslim edilen Su-57; beşinci nesil savaş uçağı olmasıyla biliniyor.

Her türlü hava, kara ve deniz hedeflerini imha yeteneğine sahip beşinci nesil avcı uçağı Su-57’nin, 2019 yılında yapılan anlaşma ile toplamda 76 adedinin 2028 yılına kadar envantere alınması planlanıyor.

Yüksek manevra kabiliyetinin süpersonik uçuş gerçekleştirme kabiliyetiyle kombinasyonunun yanı sıra Su-57, modern kabin ekipmanı ve düşük görünürlük özelliği ile dikkat çekiyor.

Bu özelliklerinin yanı sıra SU-57; sanal asistan pilot sistemi, kısa uçuş koridordan kalkış, iniş ve süper manevra gibi kabiliyetlere de sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Su-57 avcı uçağının, fiyatı bakımında da muadillerine kıyasla daha avantajlı olduğu düşünülüyor. F-35 ile mukayese edilen Su-57’nin, F-35’in yarı fiyatına tekabül ettiği iddia ediliyor.