Rus Su-57, hipersonik füze modellemeleriyle test edildi

2020’nin son günlerinde envantere girmeye başlayan Rus Su-57, test uçuşlarını aralıksız sürdürüyor.

Rusya’da faaliyet gösteren Ria Novosti’nin askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde, beşinci nesil Su-57’nin, hava muharebesine yeni bir boyuta işaret eden, dahili silah bölmesine yerleştirilmiş yeni hipersonik füzelerin modellemeleriyle uçuş gerçekleştirdiği ifade edildi.

Haberde, testlerin bir parçası olarak Su-57 avcı uçağının, yeni Rus gövde içi hipersonik füzesinin işlevsel kütle boyutu modelleriyle birkaç test uçuşu yaptığı aktarıldı.

Askeri kaynak verdiği demeçte, iç bölmede hipersonik silahlar taşımanın Su-57’nin düşman radarı tarafından tespit edilmeden hedefine yaklaşmasını sağlayacağını ve ses hızından 5-7 kat hızlı olan bir füzeyi hedefine yaklaştırarak düşmana kaçınma manevrası yapma şansı vermeyeceğini iddia etti.

Beşinci Nesil Su-57 Savaş Uçağı

2020’nin son günlerinde Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’ne teslim edilen Su-57; beşinci nesil savaş uçağı olmasıyla biliniyor.

Her türlü hava, kara ve deniz hedeflerini imha yeteneğine sahip beşinci nesil avcı uçağı Su-57’nin, 2019 yılında yapılan anlaşma ile toplamda 76 adedinin 2028 yılına kadar envantere alınması planlanıyor.

Yüksek manevra kabiliyetinin süpersonik uçuş gerçekleştirme kabiliyetiyle kombinasyonunun yanı sıra Su-57, modern kabin ekipmanı ve düşük görünürlük özelliği ile dikkat çekiyor.

Bu özelliklerinin yanı sıra SU-57; sanal asistan pilot sistemi, kısa uçuş koridordan kalkış, iniş ve süper manevra gibi kabiliyetlere de sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Su-57 avcı uçağının, fiyatı bakımında da muadillerine kıyasla daha avantajlı olduğu düşünülüyor. F-35 ile mukayese edilen Su-57’nin, F-35’in yarı fiyatına tekabül ettiği iddia ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.