Rus suikast timi Ukrayna’da yakanlandı

Ukrayna ordusundaki üst düzey yetkililere yönelik saldırı hazırlığında olan Rus suikast timi Ukrayna istihbaratı tarafından başarılı bir operasyonla yakalandı.

Rusya Silahlı Kuvvetlerine bağlı askeri istihbarat teşkilatı GRU’ya bağlı Rus suikast ekibi Ukrayna topraklarına Belarus üzerinden giriş yaptığı belirlendi. Suikast timinin hedefinde üst düzey askeri ve politik isimler dahil Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov da vardı.

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından yapılan açıklamada, “Saldırganlar, ülkemizin Savunma Bakanı ve İstihbarat Ana Müdürlüğü Başkanının yanı sıra tanınmış bir Ukraynalı aktivistin öldürülmesi için hazırlıklar yapıyorlardı. Öldürülmesi planlanan her kişi için 100 ile 150 bin dolar ödül vaat edildi” denildi.

Açıklamanın devamında, “Suikastçılar hareketlerini gizlemek için Ukrayna topraklarına Belarus topraklarından giriş yaptı. Ukrayna istihbaratı kontrol noktalarından Volyn Bölgesi’ne girişlerini ve işbirlikçileriyle görüşmeleri kaydetti. Ciddi bir saldırının önlenmesi amacıyla istihbarat elemanları karşı istihbaratın suikast elemanlarını Kovel kentinde gözaltına aldı. Şu anda tutuklanan her 2 kişi de vatana ihanet ve kasten adam öldürmekle suçlanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Gözaltına alınan şahısların üzerlerinde Rusya pasaportunun bulunduğu da belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.