Rus uçaksavarı, füzeleri ve İHA’ları imha edebilir

Army-2018’de resmi olarak tanıtılan 2S38 Derivatsiya-PVO uçaksavar topçu sistemi, ilk kez 24 Haziran 2020’deki Zafer Günü kutlamaları sırasında Moskova’daki Kızıl Meydan’da görüldü.

Akıllı cephanelerin neler yapabileceği tam olarak belli değil, ancak güdümlü mühimmatların çok daha yüksek bir başarı oranı var ve bunun sonucunda daha fazla öldürücülük oranı mevcut. Son yıllarda ABD ordusu, BAE Systems Bofors ve Fransız şirket Nexter tarafından geliştirilen 155mm BONUS gibi çeşitli akıllı top mermileri test etti.

Mevcut topçu silahlarının çoğuyla uyumlu olan BONUS, tıpkı geleneksel bir mermi gibi kullanılıyor.

Kundağı motorlu olan Derivatsiya-PVO hava topçu sistemi, bir BMP-3 piyade savaş aracının gövdesine monte edildi ve T-14 Armata tankı gibi mürettebat zırhlı gövdenin içine oturtuldu. Araç, dakikada 120 mermi ateşleyebilen 57mm otomatik silaha sahip bir savaş modülüyle donatıldı. Ancak araç sadece 148 mermi taşıyabiliyor ve daha akıllı mühimmatlarla bile, uçaksavarın gücünü tüketmesi muhtemel oluyor.

Sistem öncelikli olarak yakın bölgede insansız hava araçları, seyir füzeleri ve uçak silahlarıyla savaşmak üzere tasarlandı ama topçu sistemi yer hedeflerini de vurabiliyor.

Derivatsiya-PVO, radar istasyonuna ihtiyaç duymuyor ve yerleşik bir optoelektronik rehberlik ve keşif sistemi ile gizli özelliklerini arttıran gelişmiş atış kontrol sistemine sahip. 2S38 TV ve termal görüntüleme kanalları sayesinde her koşulda hedefleri etkin bir şekilde tespit edebiliyor.

Piyadelerle savaşmak için 500 mermi mühimmat yüküne sahip 7.62 mm Kalaşnikof PKTM makineli tüfek, 57 mm’lik ana topa ek olarak Derivatsiya-PVO’nun ikincil silahı olarak belirlendi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.