Polonya Dışişleri Bakanı: Rusya 3 yıl içinde NATO’ya saldırabilir

Polonya savaş uyarılarına devam ediyor.

Rusya ile savaşan Ukrayna’nın batı komşusu Polonya, sıcak savaşı en yakından hisseden ülke olarak son dönemde ön plana çıkıyor.

Kendini korumak adına milyarlarca dolarlık silah yatırımı yapan ülkenin yetkilileri, sık sık yeni bir savaşa dair dikkat çeken açıklamalarda bulunuyor.

Bu sefer de Polonya Dış İşleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik Bürosu başkanı Jacek Severa, Polonya medya kuruluşu Nasz Dziennik’e 2 Aralık’ta verdiği röportajda, olası bir savaşa dair düşüncelerini paylaştı.polish

Polonya Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın verileriyle konuşan başkan, daha önce Rus ordusunun “iyileşmesi” için beş ila dokuz yıla ihtiyacı olacağını söyleyen Alman uzmanları ”fazla iyimser’’ olarak nitelendirdi.

Alman düşünce kuruluşu DGAP tarafından yayınlanan Jacek Severa’nın dikkat çektiği o raporda, Rusya’nın Ukrayna’dan sonra birincil hedefi olarak Baltık ülkeleri gösteriliyor ve NATO ile savaşacak kapasiteye gelmesi için beş ila dokuz yıl gibi bir süreden bahsediliyordu.

Polonya Ulusal Güvenlik Bürosu verilerine göre ise Rusya, sanayisinin savaş durumuna geçmesi nedeniyle üç yıl içinde doğrudan çatışmaya hazır olacak. Bu bağlamda Severa, NATO ülkelerine ve özellikle de Rusya sınırlarına yakın olanlara, savaşa yoğun bir şekilde hazırlanmaları çağrısında bulundu.

Rusya’nın Ukrayna ile savaşa başlamasından bu yana, Rus yetkililerin Polonya ve Baltık devletlerini birçok kez askeri güçle ve nükleer silah kullanmakla tehdit ettiğini belirten Polonyalı Bakan, Estonya, Romanya ve Litvanya’nın da aralarında bulunduğu Doğu Avrupa’daki NATO ülkelerinin hedefte olduğunu ileri sürdü.

Bakana göre Polonya, ordusunu güçlendirmek için silah ve teçhizat alarak en doğru şeyi yapıyor. Üstelik daha fazla askeri birlik oluşturması gerekiyor. Çünkü Rusya’nın saldırganlığına karşı, onu yeni bir savaştan vazgeçirecek en önemli mesaj bu girişim olacak.

Severa Polonya’yı Ukrayna’nın yerine koyarak; ”Rusya ve Ukrayna’nın savaştaki tank ve zırhlı araç kayıplarını göz önünede bulundurursak, Polonya’nın satın aldığı miktarlar pek de büyük değil.” dedi.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.