Rusya, Arktik’teki askeri kontrolünü artırıyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4Gwuhzl3jXqURMf7HFkudk” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Küresel ısınmayla buzulların erimesi üzerine Arktik bölgesinde meydana gelen avantajlardan faydalanmak isteyen pek çok ülkeden biri olan Rusya, Arktik bölgesindeki askeri varlığını artırmaya devam ediyor.

The Sun tarafından yapılan haberde Rusya’nın Su-34 bombardıman uçaklarını, Su-35 avcı uçaklarını ve Be-200 amfibi uçaklarını Arktik bölgesinde konuşlandırmak için testlere tabi tuttuğu aktarıldı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Kuzey Kutbu’ndaki Sovyet döneminde kalma askeri üslerin restore edilmesi ve kontrolün artırılması emrini vermesinin ardından çalışmaların yoğunlaştığı bildirildi.

Mart ayı içerisinde Rusya, MİG-29K savaş uçaklarını Avrupa’nın kuzeyinde bulunan Novaya Zemlya (Yeni Toprak)  takımadalarına muharebe görevi için göndermişti. Habere göre Suhoy Su-34 bombardıman uçaklarının bir alt bölümünün de yakın gelecekte Kuzey Filosu’na aktarılması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.